Драстично намаление на средната работна заплата (СРЗ) се наблюдава в икономически сектори, които бяха пряко засегнати от пандемията, при това със спад на наети лица с над 10%. Такива са случаите в икономическите дейности:

monsieur bobo vratsa

– „Събиране, отвеждане и пречистване на отпадъчни води“ намаление на СРЗ с 16%, намаление на наетите лица с 10.6%;

– „Въздушен транспорт“ намаление на СРЗ с 28%; намаление на наетите лица с 19%;

– „Туристическа, агентска и операторска дейност; други дейности, свързани с пътувания и резервации“ намаление на СРЗ с 29,4%; намаление на наетите лица с 19%; намаление на наетите лица с 40.3%;

– „Спортни и други дейности, свързани с развлечения и отдих „намаление на СРЗ с 10.4%, намаление на наетите лица с 2.2%;

Темповете на изменения на работна заплата  по икономически дейности варират в изключително широк диапазон от минус 29,4% (Туристическа агентска и операторска дейност; други дейности, свързани с пътувания и резервации) до + 30% (Издателска дейност). В резултат на тези изменения разликата между най-ниската и най-висока заплата е вече около 6 пъти.

Пламен Димитров напомни, че КНСБ настоява минималната заплата (МРЗ) да стане поне 50% от средната работна заплата. За целта е необходим 15% номинален ръст на МРЗ.

Димитров обясни, че в разговорите с политическите сили преди предстоящите парламентарни избори КНСБ ще сложи отново в центъра на дебата инструментите и механизмите за повишаване на доходите. Много се говори, че бедността и неравенствата са проблем, но като се стигне до действия, виждаме, че такива няма или са с обратен знак, посочи Димитров.

Любослав Костов от ИССИ напомни за представените многократно от конфедерацията предложения за данъчни реформи и обясни, че исканията на КНСБ към политическите сили отново ще бъдат свързани с въвеждането на необлагаем минимум.