Кога прокуратурата ще се самосезира?
Община Червен бряг е подписала договор на 30.11.2018 г. с фирма ДК”ИНФРА” ООД за ремонт на счупения мост до с. Горник. Стойността на обществената поръчка към договора е 1 182010. 00 лв с ДДС, а срокът на изпълнение е 60 календарни дни, както обеща и кметът Вълов.
Интересен е обаче договорът между фирмата и общината, в графа “гаранции”. Според същия договор фирмата изпълнител не се задължава и не дава никакви гаранции за въпросното съоръжение след извършения ремонт.
Сега е моментът да попитаме следното:
Ако си закупим бойлер, например за сумата от 250 лева, как получаваме гаранция от 5 години (поне), а обществена поръчка за над 1 млн. няма гаранции? И този договор е подписан от три длъжностни лица – Ивайло Коловски, юрист на Община Червен бряг, Данаил Вълов – кмет на общината и Снежанка Джибилова – началник отдел “Счетоводни дейности”.
Потърсихме и секретаря на Междуведомствената комисия за коментар. Според него Общината е поискала помощ за 1,3 млн. лева, но държавата нямала такава финансова възможност и общината ще бъде подкрепена с финансова инжекция за по-малка сума. Каква, не стана ясно.
“Към настоящия момент, това искане не е одобрено и не е гласувано.
Просто е внесено и подкрепено от областния управител на Плевен” – каза Върбанов. Същият не успя да отговори и на въпросите как фирмата изпълнител не дава никакви гаранции, дори ден, след извършен ремонт за толкова пари (над 1 млн. лева). Потърсихме и областния управител на Плевен, но според думите му няма възможност в момента да коментира.
Къде ще отидат парите на държавата?
Фирмата изпълнител е собственост на Мирослав Вълчев, собственик на още няколко фирми, изпълняващи проекти, финансирани от ЕС за милиони левове. Дали всички договори, изпълняващи такива големи обществени поръчки са в този вид, в който и този с Червен бряг не е ясно.
Сега остава да чакаме прокуратурата да се самосезира за пореден път с този договор. Както и остава неясен въпросът, кой ще понесе отговорност след подписаните разрешителни от кмета на общината, да преминават тежкотоварни камиони, при допустимите 5 т. по горнишкия мост.
Потърсихме и собственика на фирмата изпълнител.
Според него той не носи, а и не трябва да носи отговорности за това съоръжение, след извършения ремонт, а договорът е бил по образец на общината. Собственикът на фирмата твърди още, че ремонтът е специфичен, защото е авариен ремонт и не би следвало да има гаранции, защото “този ремонт е временно решение. Идеята е моста да издържи натоварването няколко месеца, не да е вечен” – допълни бизнесменът, чийто джоб ще напълни Междуведомствената комисия с не малка сума.
Потърсихме и юриста на общината, който вероятно е изготвил договора – г-н Ивайло Коловски. Той обаче отказа всякакъв коментар, без да се аргументира защо.
А сега е редно да се за питаме, защо държавата ще отпуска толкова пари за нещо, за което няма гаранция, и което би било временно „решение”.
Очакваме Прокуратурата да се самосезира по случая.
Христо Гешов