Как чешки програмисти направиха безплатно уебсайт за два дни, за който министър искаше да похарчи 16 млн. евро
Поръчка за 16 милиона евро
Група чешки програмисти разработи и предостави безвъзмездно на чешкото правителство платформа за продажба на електронни винетки , след като стана известно, че обявената поръчка на Министерството на транспорта е за почти 16 милиона евро. Историята вече стигна до чешкия премиер и той уволни министъра на транспорта, съобщават чешки медии.
“Това е абсолютна загуба на пари! И това не е първият път, когато държавните поръчки в областта на информационните технологии се превръщат в мегаломански и неразумно скъпи проекти.”, споделя Томас Вондрачек, един от разработчиците на проекта, в интервю пред Радио Свобода.
Програмистът споделя,че обявената цена за този проект от 16 милиона е абсолютно нереалистична, тъй като проектът не е толкова сложен за разработка и със сигурност не струва такава сума.
Как се прави платформа за е-винетки – за 2 дни и безвъзмездно?
Историята започва с търг за създаване на платформа за продажба на електронни винетки за пътуване на магистрали.
Държавната поръчка включва разработването на онлайн платформа за закупуване на винетките, както и две приложения за iOS и Android. Четиригодишен договор за разработване и поддръжка на платформата беше сключен с изпълнителя Asseco Central Europe.
Това “явно разточителство” от страна на правителството предизвика възмущение у собственика на ИТ компанията Actum Digital Томаш Вондрачек (Tomas Vondracek). Той нарече търга „абсурден“ и добави, че ако управляващите желаят, същата работа може да се свърши „дори и за два дни“
Вондрачек дори записва видео обръщение към сънародниците си, в което изразява своето възмущение от ситуацията.
В отговор, повече от 300 души се отзовават на призива на Вондрачек за разработване на платформата безвъзмездно, като 60 от тях са избрани да работят по проекта.
От 27 януари сайтът вече работи в тестов режим. Сега на него могат да се закупят е-винетки за символични 1, 2 и 3 крони. Средствата ще бъдат преведени във фонда за подпомагане на деца, получили тежки телесни повреди.
Освен високата цена на проекта, обявена от правителството, програмистите са възмутени от факта, че държавата не обяви открит търг за проекта, а избра изпълнител с директно възлагане.
„Обещах,“ каза Томаш Вондрачек, „че в близко бъдеще ще направя и дам подробна оценка на медиите, за да демонстрирам,че дадената цена за проекта е твърде висока. Бих искал да направя това, за да могат всички да разберат защо буквално скочих от стола си и реших да поканя доброволци-програмисти, за да направим сайта. Нямам точни цифри, но съм абсолютно сигурен, че цената на такъв проект не може да надвишава дори една четвърт от обявената сума, ако управляваме средствата рационално. ”
„Това, което държавата направи погрешно“, добавя Вондрачек, е, че целият проект беше обявен за секретен и затова трябваше да отговаря на определени параметри за сигурност – тоест може да бъде разработен само от компании, които са в състояние да поддържат режим на поверителност, включително онези части от сайта, които разработвахме през двата почивни дни.
Но те просто не са тайна и тяхното развитие може да бъде обособено в отделен търг, който може да бъде абсолютно отворен и достъпен за всички компании, участващи в разработването на софтуер. Ако това се случи, цената на този проект веднага ще бъде намалена няколко пъти. За съжаление, не знаем подробностите за тайната част на сайта, не можем да кажем какъв е обемът му – дали е по-голям или по-малък от това, което направихме. Но мога да си представя каква информация правителството би искало да запази в тайна и приблизително оценявам тази част от проекта като сходна по обем с тази, разработена от програмистите през уикенда. Струва ми се, че държавата специално представи този проект с такава помпозност, за да се оправдае с изключително висока цена. ”
Чешкото правителство поиска да плати на Томаш Вондрачек за неговата инициатива и за работата на програмистите, участвали в проекта. Той обаче отказа.
“Тази инициатива първоначално възникна като безплатен подарък за държавата – нека всичко да остане така”, казва той. “Просто бихме искали държавата да го използва и да намери законна възможност да приеме работата си с нас.”