Правителството и Националният оперативен щаб взеха решение за разхлабване на някои от мерките срещу разпространението на коронавируса. Това обяви премиерът Бойко Борисов на извънреден брифинг в Министерски съвет.
От понеделник ще се разреши практикуването на инвидуални спортове на открито, но не и провеждането на състезания.
При спазване на всички противоепидемиологични мерки работата си ще могат да възобновят и автоинструкторите. Теоретичната подготовка ще трябва да се провежда онлайн.
„Тенис на корт и тичането в парка може да повиши имунитета на хората. Лично проф. Кантарджиев държи да разрешим отварянето и на плувните басейни като се спазват изискванията за дезинфекция в съблекалните”, каза Борисов.
Борисов съобщи още, че се разрешава и отварянето на откритите части на заведенията.
„Това ще стане възможно, веднага след като РЗИ и Агенцията по безопасност на храните минат на проверки и се уверят, че всички изисквания за безопасност са спазени.“
„На първо място е сигурността на клиентите и персонала. Затова там, където масите са много на гъсто, те трябва задължително да се разредят. Това е полезно и за самите екипи – за да се обучат как ще се действа по-нататък. Ако всичко върви добре, тогава ще позволим и работата на големите ресторанти при определени мерки. Правим всичко, гарантирайки, че няма да докараме нов пик на заболяването. Колективният имунитет не сработи никъде по света”, поясни премиерът.
Абсолютно едномислие на правителството и Щаба има за КПП-тата.
„Категорично считаме, че те изиграха важна роля. Имаме определени места, където заграждаме улица, град, махала и по този начин ще продължим. Но считам, че следобед на Гергьовден можем да махнем пропускателните пунктове”,
заяви премиерът.
„Защо не по-рано ли? Защото ме е страх. Ако ги разхлабим още сега се притеснявам, че това ще доведе до голямо пътуване и може би много нови заболели.“
По отношение на възобновяването на работата на яслите и детските градини мнението на правителството и Щаба е, че няма достатъчно данни по света, за това как би се отразило това на епидемиологичната ситуация.
„Имаше едно хубаво изказване на канцлера Меркел още в началото на епидемият, че това е една болест, при която децата боледуват, а умират бабате и дядовците. Опасяваме се, че ще се случи точно това. Трябва да се отнесем отговорно към тази мярка и да анализираме страните, в които тя вече се прилага“, каза ген. Мутафчийски.
Премиерът уточни, че първо около седмица здравните власти ще следят дали след разхлабването на мерките заболеваемостта се покачва и два тогава ще решат дали да отворят яслите и детските градини.
Борисов бе категоричен, че всички са на едно мнение по отношение на учебния процес.
Учениците ще се събират само за изпитите след 7 и 12 клас, и то при спазване на всички мерки за безопасност.
Премиерът съобщи, че има и други мерки, които ще бъдат обсъдени между коалиционните партньори в управлението във вторник.