Председателят на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ (НАРСМП) д-р Десислава Кателиева публикува във “Фейсбук” своя позиция по скандалния случай с починалата жена в Спешното във Враца. Публикуваме нейната позиция без редакторска намеса:
Защо една жена умря в очакване на помощ?
Защо не се триажираха оплакванията й?
Защо не се оказа помощ и тя умря пред детето си в коридора на спешното, в очакване на помощ?
Видяното тук може да ви се случи в Судан или в Индия, но в европейска държава е недопустимо.
Съболезнования на близките, обещавам с този пост да направя всичко, което е по силите ми на лекар и председател на НАРСМП да не се повтори случилото се с вас.
В никоя бяла държава пациент с задух, не чака десет минути на регистратура. Съгласно добрите практики по света и въведеният от МЗ медицински стандарт по спешна медицина, оплакванията на всеки пациент се триажират по телефона при приемане на повикването и на входа на Спешното.
Пациент със задух е със спешно състояние код червено и до 10 минута трябва да бъде посетен на адреса от спешен медицински екип. Пациент със задух е със спешно състояние код червено и влиза моментално с екипа на ЦСМП в шокова зала, защото вече е триажиран от тях. Регистрацията се прави по документи от близки. Екипът представя пациента на дежурния в СО и ако пациентът е без придружители екипът го регистрира. Ако пациентът е докаран с частен транспорт или е дошъл сам, първо се прави триаж, и ако състоянието му е код червено приема се незабавно в отделението, после се регистрира.
Защо тук не става така?
Защо спешен екип не посещава и не транспортира болната до спешно отделение, ако са звъняли на тел.112?
Защо никой не триажира пациента на входа на спешното, както е по медицински стандарт?
Защо няма триажна сестра?
Защо няма въпросник по който триажна сестра да триажира постъпващите пациенти и да ги наблюдава до влизането им в спешното?
Защо 10 минути лекар не е информиран, че пред спешното има човек с задух?
Защо не се познава и спазва нормативната уредба, а се чете само когато постъпи жалба ?
Защо това е практика в почти всички спешни отделения?
Защо умират хора заради безхаберие и неспазване на нормативна уредба?
Защо е по- важно ЕГН – то на пациента от живота му?
Ще питам докато дишам , независимо колко още ще ме заплашват и наказват, тези които харесват практикуването на спешна медицина като в Третия свят. За мен спешната медицина е наука и верую, на която посветих цялата си двадесет и пет годишна практика като лекар. Борих се за правата на колегите си и на пациентите си и вярвах, че чрез НАРСМП сме променили към по- добро спешната ни помощ. Цената бе висока за мен – уволнения, наказания, заплахи. Но целта бе аз и колегите ми да спасяваме повече човешки животи и цената я платих без съжаления. След това видео разбрах,че през последните десет години съм жертвала безсмисленно кариерата си и не съм постигнала нищо.
Съболезнования д-р Д. Кателиева