Врачанският окръжен съд днес не даде ход на съдебното следствие по наказателно от общ характер дело за убийство в с. Върбица.

monsieur bobo vratsa

Подсъдимият е И. И., обвинен, че на 30/31.08.2018 г. в с. Върбица, чрез нанасяне на удари по главата и тялото, умишлено е причинил смъртта на живеещата с него на семейни начала З. Т. (на 31 г.), като деянието е извършено по особено мъчителен за жертвата начин и с особена жестокост.

Причината да не бъде даден ход на делото е

отсъствието по уважителни причини – заболяване – на особения представител на двете малолетни деца в семейството, които са конституирани като граждански ищци и частни обвинители. Особеният представител не е изразил изрично съгласие делото да се гледа в негово отсъствие.

В съдебната зала бе разгледана молбата на подсъдимия да бъде сменен неговият защитник.

Основната причина, която е посочена, е различия в линията на защитата. Съдът прие това искане на подсъдимия за основателно. Новият защитник поиска да му бъде дадено достатъчно време, за да се запознае с делото.

Петчленният състав на Окръжен съд – Враца разгледа постъпилата молба от подсъдимия за изменение на мярката му за неотклонение „задържане под стража“ в по-лека. Съдът, след като изслуша становищата на страните и се съобрази със събраните доказателства, остави без уважение това искане на обвиняемия. Съдът прецени, че и към настоящия момент са налице предпоставките за тази най-тежка мярка за неотклонение. Това определение на Врачанският окръжен съд не е окончателно и може да се обжалва или протестира в седемдневен срок пред Софийския апелативен съд.

Следващото съдебно заседание по делото бе насрочено за 5 август.

Припомняме, че Илиев живеел на семейни начала със З.Т. в дома му в с. Върбица, област Враца, и малолетният й син. От съвместното съжителство двамата имали дъщеря, родена през 2017 г.

Още в началото на съвместния им живот Илиев започнал да упражнява физическо насилие спрямо жената и детето й, поради което тя няколко пъти го напускала и оставала при майка си в с. Говедаре.

Пострадалата се оплаквала за тормоза от страна на мъжа й на кмета на селото. Имало и сигнали от съседи за скандали в дома им.

На 17.08.2018 г. З.Т. се обадила на сестра си, като съобщила, че с дъщеря й са в болница в гр. Враца. На следващия ден жената пристигнала в с. Говедаре на автостоп, за да се срещне със сестрите си и майка си.

Близките й обърнали внимание на занемарения й външен вид, като тя им споделила за физическия и психически тормоз, на който била подложена от мъжа си.

Късно през нощта пострадалата Т. се обадила  на Национална телефонна линия за деца, за да разговаря с дежурния служител към отдел „Закрила на детето“ в гр. Враца.

Споделила за влошените взаимоотношения с И. Илиев, като заявила, че не иска да се връща в дома му в с. Върбица. Жената поискала съдействие за сина си, който останал с мъжа й.

На 20.08.2018 г. социалните служители, със съдействието на полицаите и с кмета на с. Върбица, посетили дома на Илиев.

Хигиената в дома била много лоша, нямало никаква храна, а момчето ядяло сух хляб.

Детето било взето и настанено в приемно семейство.

Същата вечер З.Т. с нейните близки се срещнали с И. Илиев на жп гарата в гр. Враца, където помежду им възникнал скандал.

Наложила се намеса на органите на реда и всичките били отведени в Районното полицейско управление на града. След снемане на обяснения те били освободени и заедно се прибрали в с. Върбица с автомобил.

З.Т. останала в дома на мъжа си с намерение, след като уреди въпроса с преместването на сина й, да отиде да живее с двете деца в с. Говедаре.

През нощта на 30.08.2018 г., след пореден скандал в дома им, обвиняемият Илиев нанесъл побой на З.Т.

На сутринта се обадил на леля си с молба да дойде на помощ, тъй като „З. се била нервирала и паднала“. Жената се отзовала, като заварила пострадалата да лежи върху легло, неподвижна, без да реагира. Настояла Илиев да извика бърза помощ и си тръгнала.

На пристигналия екип на ЦСМП мъжът обяснил, че намерил жена си паднала в двора и я е внесъл вътре. Пояснил, че тя вероятно е получила „гърч поради епилепсия“. На З.Т. била поставена инжекция диазепам.

По време на прегледа обвиняемият Илиев се държал много спокойно и фелдшерът не се усъмнил в обясненията му за състоянието на пострадалата.

След прегледа той отказал транспортирането й до Спешно отделение за извършване на изследвания и скенер под претекст, че няма кой да се грижи за детето.

По-късно И.Илиев направил друго повикване за спешна помощна на телефон 112. Лекарският екип констатирал коматозно състояние на Т. с аритмично спонтанно дишане и сърдечна дейност.

Жената била откарана в МБАЛ „Хр. Ботев“ гр. Враца, където в 16.20 ч. починала.

От заключението на съдебномедицинската експертиза е видно, че причината за смъртта на З.Т. е съчетана травма – закрита черепно-мозъчна, гръдна (счупване на пет ребра), коремна, довела до състояние несъвместимо с живота.

Разпитан по предявеното му обвинение И.Илиев не се признава за виновен за това умишлено да е умъртвил З.Т.