Основно училище „Васил Левски“-Враца с два нови спечелени проекта по Еразъм+.
От 2019 до днес училището има пет спечелени Европейски проекта, с което то се нарежда на челните места в Северозападна България.
„За нас е чест, че успяхме да се включим в този глобален европейски процес на интеграция, споделяне на добри практики и на общуване с деца от различни страни с различен манталитет и култури. Тези проекти са изключително важни за нас, защото те отварят училището и това, което правим ние го виждат страшно много хора“, заяви директорът на ОУ „Васил Левски“ Румен Петков.
Децата участват активно, не само в дейностите тук, но и в дейностите, свързани с пътувания и мобилност в различните европейски страни.
За новия програмен период 2021-2027 година училището е спечелило два проекта и кандидатства за трети.
В тях ще се обърне повече внимание на еко образованието, дигиталното образование и приобщаващото образование. Целта е да се включат повече деца, цялата училищна общност, както и родителите.
Първата среща от проект „Работливи ръце, щастливи деца“ е проведена в град Пакрац, Хърватия. Той ще продължи две години, като координатор е Хърватия, участници са България, Румъния, Полша, Гърция и Италия.
Основното мото на проекта е „Каквото чуя – забравям. Каквото виждам – помня. Каквото правя – разбирам.“
Следващата среща е за ученици и учители и ще се проведе в град Александруполис, Гърция.
В тези проекти децата ще имат възможност да участват в различни дейности с основна цел – практическа насоченост, да използват основно ръцете си.
В момента в училището има активни още три проекта.
Те са насочени към развиване на социалните и комуникативните умения на учениците, дигиталните им умения, уменията за събиране и представяне на информация. Английския език е основен език на срещите и средство за комуникация. Така се повишава мотивацията за учене на чужд език и подобряване на уменията за комуникация на английски език.
Един от проектите е насочен не само към учениците, но към учителите и родителите. В него се възпитава чувство на съпричастност.
„Искаме да превърнем емпатията в част от училищния живот и да намалим дискриминацията в училище. Училището трябва да бъде място, в което всяко дете да се чувства разбрано и обичано. Искаме да възпитаме не само личности, но и личности, които се грижат за околния свят и един за друг.“
Последният проект обхваща малките деца от 7 до 11-годишна възраст. В него учениците успяват да създадат много приятелски взаимоотношения със своите връстници.
Едно от най-ценните неща е точно това – общуването между децата и разширяването на техния кръгозор, според учителите това ги кара „да се чувстват част от едно голямо европейско семейство, в което имат най-вече приятели“.
„Ние се гордеем с нашите проекти, защото с тях даваме път на нашите деца към голямото европейско семейство“, заявиха още те.