Стоян Кралев, консултант на “Рецикла”

От “Рецикла” ЕООД са подписали издадения им от РИОСВ-Враца акт за 7 000лв.

obyava za rabota vratsa

До 5-ти февруари бракуваните тонове тонер касети трябва да бъдат изкарани от града и предадени на лицензирана фирма, съобщи за “Зов нюз” директорът на РИОСВ-Враца.

Оказва се, че фирма “Рецикла”, замесена в скандала, дори не притежава лиценз за преработка на подобен вид отпадък.

Още по-скандалното, е че договорът за наем, на практика, е сключен с фирма фантом “Еко Ре Тон” ЕООД, която не фигурира в нито един регистър, като документът е подписан само от наемодателя Илиян Ангелов.

Не е истина и, че нерегламентирано складираните във Враца отпадъци от Италия не са опасни.

Според българското законодателство  те са в графата отпадъчен тонер за печатане, съдържащ опасни вещества с код  080317* и/или 080318 (отпадъчен тонер за печатане, различен от упоменатия в 08 03 17*) с нормативно основание Приложение № 1 към чл. 5, ал. 1 и чл. 6, ал. 1, т. 1 и ал. 2, т. 3, буква “б”от Наредба № 2 от 23 юли 2014 г. за класификация на отпадъците.

Според наредбата, като опасни се класифицират отпадъците, отбелязани със знак звезда (*) в списъка
на отпадъците по приложение № 1, съгласно чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 2 от 23 юли 2014 г.

При наличие на огледални кодове, както е в този случай, законът е категоричен, че идентифицираният отпадък запазва кода 080317* (опасен) до доказване от причинителя на отпадъка, че той не притежава опасни свойства.

В наредбата са регламентирани и начините за доказване на това,  а именно:
– чрез химичен анализ и/или заключение от експертна комисия и/или
препоръка за утилизация на основание изискванията на чл. 13 от Наредба № 2 от 23 юли
2014 г. за класификация на отпадъците.

Следователно всички твърдения на РИОСВ-Враца, както и на консултанта на “Рецикла” Стоян Кралев и неговия наемодател Илия Ангелов са в противоречие с нормативната екологична база.

Експертите по отпадъците от РИОСВ-Враца, начело с техния директор, би трябвало да знаят, че неоригиналните тонер касети в по-голямата си част са китайско производство и са залели пазарите.

Техните тела в повечето случаи са изработени от много нискокачествени пластмаси и компоненти в сравнение с оригиналните и липсва интерес към тяхното изкупуване.

По този начин, чрез безумния ламтеж за пари на някои “български” бизнесмени, съчетан с липсата на всякакъв контрол на родните екологични инспекции и дивашката им толерантност към Италианския боклук, се гаврят с екологичното законодателство и нашето здраве.

Наредбата можете да прочетете тук