50-те тона тонер касети ще бъдат извозени през октомври месец.
Това съобщи за медията ни директорът на РИОСВ-Враца инж. Николай Йорданов.
По думите му стана ясно още, че на фирма „Рецикла“ е наложена нова санкция в размер на 20 000 лв., която все още не е влязла в сила, защото е „трудно да бъдат намерени собствениците“.
Но местното РИОСВ е взело мерки…
Пусната е процедура за принудително извозване на опасните тонер касети от територията на град Враца. Поискани са оферти от 15 фирми, притежаващи лиценз за извозването и съхранението на касетите.
Те са от софийска област, с централен офис град София.
„Надявам се до 20 септември да получим оферти от фирмите и да започнем процедурата“,
каза директорът.
Пред медията ни той заяви, че започвайки процедура за принудително извозване на италианските тонер касети, по закон те трябва отново да се свържат с фирмата собственик, която има 14 дни да извози отпадъците си доброволно.
Според Йорданов, когато се задейства такава процедура в повечето случаи собственикът се „плаши“ и спазва дадения срок. И в този случаи се надява да стане същото.
Нашата медия успя да се свърже с консултанта на фирма „Рецикла“ Стоян Кралев.
На въпрос, кога ще бъдат извозени тонер касетите от територията на града, Кралев заяви, че все още чакат лиценз за лицензирана площадка.
Припомняме, че така бленуваният лиценз се чака от началото на февруари…сега сме септември.
На въпрос кога ще бъде получен този лиценз, консултантът заяви, че не знае.
По думи на Стоян Кралев стана ясно още, че от “Рецикла” не знаят да им е наложена нова санкция, както и че месното РИОСВ не е правило опити да се свърже с тях.
Припомняме, че тоновете италиански тонер касети осъмнаха на територията на града ни в началото на годината. Документите, с които пристигнаха касетите показваха, че те НЕ са опасен отпадък.
Според българското законодателство, обаче те са обозначени като опасен отпадък, до доказване на противното.
Пристигнали като „неопасен отпадък“, касетите така и не помръднаха от нелицензираната площадка в града, защото българската прокуратура работи по документи, а документите на италианския боклук са със зелен код.
Припомняме, че и глобата от 4 000 лв., наложена на фирма Присма, която даде нелицензираната си площадка на фирма “Рецикла” за съхранението на тоновете бракувани тонер касети от Италия, бе отменена.
Поредна издънка на РИОСВ! Падна глобата на фирмата, прибрала незаконно тоновете тонер касети
По тази тема директорът на РИОСВ-Враца заяви, че решението на Съда не подлежи на обжалване и той няма какво да направи.
Остава да разберем дали през октомври наистина ще има решение на този проблем или тоновете боклук ще посрещнат 2021 г. на нелицензираната площадка във Враца.
Неопасен отпадък ли са бракуваните касети?
Екип на “Зов нюз” се консултира със специалиста Здравко Цеков, чиято работа е свързана и с тонер касети, както и с инженер химика Георги Караиванов от РИОСВ.
И двамата бяха категорични, че при раздробяването на касетите прахът от тонера би могъл сериозно да навреди на здравето на хората.
Според Караиванов химикалите, които се съдържат в този прах, са канцерогенни.
Според Цеков и пластмасата може да бъде опасна, защото никой не знае дали касетите не са китайско производство например, съответно какво е тяхното качество и състав.
Това означава, че бракуваните касети не могат да бъдат наричани суровина или неопасен отпадък.
Защото при тяхното раздробяване и преработка може да има сериозна опасност за здравето на врачани.
Мини шредера, с който щяха да бъдат раздробявани касетите.