ОЛАФ препоръчва възстановяването на близо 6 милиона евро от европейските фондове и иска да се започне наказателно производство срещу служители на министерството.

Българското Министерство на вътрешните работи е нарушило условията за получаване на безвъзмездна помощ от ЕС за закупуване на автомобили за полицията, обяви Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).

la toscana vratsa

В официалното съобщение на европейската служба се казва, че разследването на ОЛАФ започна през юли 2018 г. след твърдения за измама и присвояване на средства от ЕС от споразумението за безвъзмездна помощ на Фонда за вътрешна сигурност на ЕС, управлявано от българското министерство на вътрешните работи. Споразумението се отнася до доставката на 350 превозни средства за ползване от полицията.

“По време на разследването си ОЛАФ събра и анализира цялата съответна документация от българското министерство на вътрешните работи и интервюира всички ключови участници в подготовката и изпълнението на търга. Всички заинтересовани страни в разследването си сътрудничиха изцяло с разследващите ОЛАФ”, се посочва в съобщението на службата.

ОЛАФ е открила, че Министерството на вътрешните работи е нарушило разпоредбите на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства, като едностранно е променило условията в обществената поръчка. По-специално, министерството е избрало да закупи редица автомобили тип SUV вместо превозните средства, които са били предмет на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства. ОЛАФ също заключи, че има основания да се смята, че престъпно деяние (злоупотреба с власт съгласно българския наказателен кодекс), засягащо финансовите интереси на ЕС, може би е извършено от служители на министерството.

Разследването е било приключено през декември 2020 г. с препоръки към Европейската комисия (която управлява фонда) да поиска от България да възстанови 5 948 569 евро. По-нататъшни препоръки са били отправени към българската прокуратура – да обмисли откриването на наказателно разследване за злоупотреба с власт в полза на трета страна.

“Компетентните органи на ЕС и националните органи трябва да проучат и да вземат решение относно последващите препоръки на ОЛАФ. Всички засегнати лица се считат за невинни, докато се докаже вина в компетентен съд”, завършва позицията на европейската служба

Решението за избора на “Българска автомобилна индустрия” е от 20 април 2017 г. Самият договор с изпълнителя обаче е подписан на 22 февруари 2018 г., т.е. по времето на третия кабинет на Бойко Борисов. Причината за това е обжалването на процедурата.