От БСП поискаха да отпаднат таксите за посещаване на детска градина и детска ясла
Става дума за около 2500 деца.
Това би имало и положителен икономически ефект, имайки предвид, че става дума за около 1500 родители. Като хора в работоспособна възраст те трябва да бъдат задържани във Враца, подчерта вносителят на предложението Иван Иванов.
Според него не е незаконосъобразно да се заложат средствата в бюджета и после да се промени наредбата.
Ако първо се гласуват промените, тогава може да се опонира с факта, че не са предвидени пари в бюджета. Ако не е възможно таксата да бъде 0 лева, то тогава може да се приеме да бъде 1 лев, упорстваше червеният общински съветник.
Председателят на Общинския съвет Румен Антов подробно обясни,
че правилното е първо да бъде променен текстът, който урежда принципа на финансиране, а не обратното. Той поясни още, че принципът, по който се изграждат тези отношения
е принципът на споделена отговорност. А тази отговорност в случая е у три субекта.
На първо място е държавата, която отпуска делегираните бюджетни средства. На второ е общината, която финасира или грубо казано, дотира дейността. На трето място е отговорността на родителя, но тя е нищожна в сравнение с това, което държавата или общината дава.
Без такава споделена отговорност, според Антов, не може да съществува такова отношение. Дори да се сметне, че предложение е законосъобразно, трябвало да бъде направено така, че приходът, който формират тези такси, трябва да дойде по някакъв друг начин.
Иванов реагира и предложи приходоизточник.
Той сравни изравнителната субсидия, която Министерство на финансите превежда на общината. За 2018 година тя е била 3 061 200 лв, а сега ще бъде 3 771 900 лева. Именно тази разлика от 710 200 лева би стигнала, за да се поеме издръжката на децата, която фактически е под нея.
Изчислено е, че нужната сума е около 690 000 лева.
Заместник-председателят на местния парламент Владимир Христов пък заяви, че
той лично е предлагал на колегата си да направят нова наредба, ако е нужно. Христов поиска думата не като зам.-председател, а като най-обикновен общински съветник.
Заставайки пред микрофона той лаконично заяви:
„Колеги, а да не си губим времето с глупости!”.
След тованастоя, ако се гледат предложения, това да бъде направено по съответния законов ред.
Неговото предложение беше това предложение да бъде отложено до новото разглеждане на Наредбата за местни данъци и такси.
Иванов опонира незабавно.
„Г-н Христов, много съжалявам, че за Вас децата на Враца са „да не се занимаваме с глупости”, заяви той. Иванов каза още, че неговото предложение е направено съвсем в реда на нещата.
„Да не мислите, че аз съм Астор и ще извадя от шапката си 600 000 лева?!”,
развълнува се социалистът. „Разбира се, че те ще бъдат посочени в бюджета. Откъде да ги вземем от друго място?”, продължи той.
„Не са глупости децата на Враца. Вашите предложения са глупости!”,
опонира Владимир Христов на свой ред. Според него предложението е спретнато набързо.
„Не знам Вашите деца на колко станаха и дали през детска градина минаха. Моите едното мина. Другото всеки момент ще тръгне на ясла. Нали не мислите, че не съм родител, който е плащал, плаща и ще плаща такси?! Мисля, че разсъждавам разумно.”, аргументира се Христов.
С 21 гласа „за” предложението на Владимир Христов дебатът да се отложи за времето след разглеждането на Наредбата за местни данъци и такси беше прието.
Все пак пак след по-малко от 2 часа дебати и бюджетът като цяло беше приет дори без намесата и усилието на Астор. “За” новата финансова рамка на община Враца гласуваха 29 общински съветници. Против бяха само 6 , а нито един от народните избраници не се въздържа.