От Министерството на образованието обявиха, че през учебната 2019-2020 година са увеличени местата в направленията с ниско търсене, както и в тези, които са от особена важност за обществото и икономиката.

monsieur bobo vratsa

Тези с особена важност са „Информатика и компютърни науки“, „Хранителни технологии“, „Ветеринарна медицина“, „Математика“.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев посочи, че са предвидени 43 276 места за бакалаври, магистри и магистри след бакалавърска степен, както и 2 249 места за докторанти. Министърът отчете, че местата за студенти са с 2 500 по-малко в сравнение с миналата година.

Очаква се да бъдат приети около 37 000 студенти в държавните и 8 200 студенти в частните висши училища.

Вълчев обърна внимание, че заради очаквания недостиг на учители по математика, физика, информационни технологии, специалисти в аграрния сектор и на хидроинженери, повече места има в специалностите „Педагогика“ и „Педагогика на обучението по…“ за учители по различни предмети.

Секторите с най-голям ръст на добавената стойност са свързани с електроника, електротехника, машиностроене и др.

„Пазарът на труда ни дава сигнали, че такива направления са с най-висок очакван ръст на възнагражденията. Затова разширяваме приема, предоставяме допълнителни стипендии и по-голямо финансиране на университетите, които обучават в направления с очакван недостиг на специалисти“, обясни министърът.

Увеличен е приемът в медицинските науки, но за сметка на това намаляват местата в направления, в които студентите не се реализират, сред които са „Администрация и управление“, „Икономика“ и др.

Министър Вълчев отбеляза, че в 16 професионални направления в различни висши училища приемът няма да бъде утвърден. Той съобщи, че са готови предложенията за промени в Закона за висшето образование, с които се предвижда студентите, избрали направления с очакван недостиг на пазара на труда, да не плащат такси.

Това са математика, химични технологии, материали и материалознание, педагогика на обучението по…, религия и теология, енергетика, физически науки и химически науки.