Развитието на човешкия капитал в ядрената енергетика бе във фокуса на стратегическата среща, проведена в АЕЦ „Козлодуй“ с участието на министрите на енергетиката и образованието – г-н Жечо Станков и г-н Красимир Вълчев. Акцентът беше поставен върху нуждата от изграждане на цялостна стратегия за подготовка на ново поколение кадри в сектора, които да осигурят устойчивото развитие на ядрената индустрия в България.
“Министерски съвет взе решение за създаване на специална работна група от министри, която трябва във всяка една част да разработи и да се подготви за това 7 и 8 блок не само да бъдат изградени, а да бъдат подсигурени предварително с инфраструктура, с развитие на региона – от екологична гледна точка, както и с обезпечаване на кадри – темата, която бе централна днес на нашата среща.
Инвестицията в нови мощности на територията на Козлодуй е най-големият стратегически проект за следващото десетилетие, който държавата ще развива. По-важното в случая обаче е развитието на кадрите – на младите хора, в които ще инвестираме и които да могат да започнат работа в Централата. Важно е да изградим и необходимите кадри от инженери, които да помогнат в строителството.
Това, което възложих на АЕЦ “Козлодуй”, ДП РАО, АЕЦ “Козлодуй” – Нови мощности и на Регулатора, е да бъде разработена 10-годишна програма с конкретните кадри, които ще им бъдат необходими.” , каза министърът на енергетиката Жечо Станков.
По време на срещата, народният представител Мартин Харизанов подчерта, че ще участва активно в създаването и прилагането на конкретни програми за обучение и професионална реализация на млади специалисти, особено в Северозападна България.
„Ядрената енергетика е не просто стратегически сектор – тя е шанс за бъдещето на нашите млади хора. Видяхме го от първо лице в Професионалната гимназия по ядрена енергетика в Козлодуй, както и в ППМГ Враца- там се обучават умни и амбициозни ученици, които имат нужда от подкрепа и възможности. Именно в тях е силата и устойчивостта на сектора в следващите десетилетия“, заяви Мартин Харизанов.
Проектът за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, в партньорство с Hyundai Engineering & Construction и Westinghouse, ще бъде не само мащабна енергийна инвестиция, но и основа за създаване на стабилна връзка между образованието и индустрията за тласък на регионалното развитие.
Харизанов увери, че ще продължи да работи целенасочено за това област Враца да се превърне в център за подготовка на кадри, иновации и растеж, които да гарантират сигурността и модернизацията на енергийната система на страната.