
Мирела Александрова
Мирела Александрова е родена в гр. Враца. Завършила е информационни технологии в СУ „Св. Климент Охридски” в гр. София. Владее отлично Английски и Френски езици.През 1998 г. печели Швейцарската Федерална Стипендия отпускана от Правителството на Конфедерацията и заминава да учи Икономика и Мениджмънт в гр. Женева, където се дипломира като Магистър по Бизнес Администрация. През 1999 е поканена от Българското посолство в град Берн да вземе участие в инициативата „Българският Великден” инициирана от Министър Председателя Иван Костов, където прави изказване по темата “Фирми без граници – процеса на преки чуждестранни инвестиции в Източна Европа и в частност в България.” Темата й е развита и по-късно е публикувана във в-к «Пари» през Октомври 2001 г.
Мирела Александрова е кандидат за народен представител от “Демократична България -Обединение” с №11, преференция 111.
Какво ви провокира да се кандидатирате за народен представител?
В самата идея на понятието „Демокрация” още в античността е заложена промяната. Става дума за власт на народа, упражнявана по директен начин или чрез негови представители. И тъй като България е парламентарна република с т.нар. представителна демокрация и Парламент, който се избира на всеки четири години, за разлика от Швейцария, при която съществува система на пряка демокрация – без национален Парламент, а всички важни решения за Държавата се взимат пряко от жителите й, чрез референдуми с бюлетини за гласуване по пощата. В тази връзка, добре е да си припомним, че основни принципи на демокрацията са равенството и свободата. Проява на тези принципи са равенството на всички граждани пред закона и равният достъп до властта. Така при представителната демокрация всички гласове имат еднаква тежест и не се ограничава възможността на гражданите да станат народни представители. Затова реших и аз да се включа в надпреварата като гражданин, а не политик и коалицията “Демократична България – Обединение” ми даде такава възможност.
Защо избрахте “Демократична България-Обединение”?
Ние по-скоро взаимно се избрахме. От една страна, аз съм човек с дясно мислене, а Демократична България, която е коалиция между “Да, България” и ДСБ олицетворява дясната идея, след нерадостното разцепление в СДС през годините, на което всички бяхме свидетели. “Демократична България – Обединение” има ясна физиономия, ясни идеи, разпознаваеми лидери, конкретна и много професионална програма с предложения за належащи реформи в най-важните сектори, но най-вече уважавани експерти и професионалисти, сред които и много мои приятели, които са в състояние да реализират тази програма. Радвам се, че след преглед на моята автобиография, екипът на “Демократична България – Обединение” също е видял в мен професионалист с опит, който би могъл да бъде полезен в Българския парламент по теми като подобряване на икономическата среда, насърчаване на чуждестранните инвестиции, привличане на младите и образовани в елитни университети по света българи обратно в Родината, избирателни права на Българите в чужбина и много други.
Кои са основните приоритети от програмата на обединението, които биха били приложими за Северозапада?
Основните приоритети от програмата на коалиция “Демократична България- Обединение”, които биха били приложими за Северозапада са най-вече в демографската и икономическата част. Знаем, че и преди, и сега, особено в кризата, породена от Ковид пандемията, икономиката не само в Северозапада, но и в цяла България е в много тежка ситуация. Фалират бизнеси, хора остават без работа, болниците са на ръба, а децата учат дистанционно месеци наред. Европейските фондове или не стигат до хората или стигат само до „наши хора” и се получават недомислици като изграждане на стадиони в села, в които няма жители под пенсионна възраст и в които няма дори аптека. Всичко това води до неминуем срив на БВП и връщане години назад в развитието ни. Още по-сериозни обаче са последиците за хората, за тяхното финансово и здравословно състояние. Хроничен проблем за Северозападна България е бедността, демографския срив, обезлюдяването и липсата на работни места, а оттам и на перспектива за бъдещето. Много от жителите избират емиграцията, а други се стремят към държавната хранилка. Няма как подобен модел да работи дългосрочно, защото гръбнакът на всяка икономика е малкият и средният бизнес, потреблението и оттам преките и косвени данъци, които влизат в бюджета.
Следователно, моите приоритети са няколко и ще положа усилия да се гласуват закони, които да насърчават приоритетно: инвестиции в региона и създаване на работни места, развитие на целогодишния туризъм в региона, данъчни облекчения или финансово подпомагане от държавата на млади семейства с две и повече деца, стимули за семейства при връщане на село и развитие на семейното фермерство и разбира се ремонт на пътищата и подобряване на инфраструктурата в региона, макар че последното е в прерогативите на изпълнителната и местната власт.
Защо според вас е нужна промяна?
Както казах и в началото на това интервю, самата идея за демокрация изначално предполага промяна, мандатност, избор. Промяна няма само при абсолютните монархии, където цялата власт е съсредоточена в ръцете на монарха пожизнено, в Северна Корея и по времето на Тодор Живков. Но ние се намираме в България и в 21 век, нали? Затова Конституцията ни е предвидила избори на всеки четири години.
Как ще мотивирате хората за излязат да гласуват?
Хората са достатъчно разумни и всеки може да намери своя собствена причина да гласува на тези избори. Защото в момента в който пускат своя глас, хората поверяват вземането на важни решения за общото ни бъдеще в тази държава на някой друг. В този момент, независимо дали го осъзнават или не – те упражняват власт и контрол, и това се случва само веднъж на няколко години. Затова е важно да гласуват за тези кандидати, на които вярват най-много. Именно „Да, България” е партията, която се пребори за въвеждане на преференциите при гласуване, така че по този начин всеки може да избере своя предпочитан кандидат, без значение от партийните подредби в листата. Нека хората не се страхуват от епидемията, защото ако спазват препоръчаните от здравните експерти мерки – социална дистанция, носене на предпазна маска и често миене или дезинфекциране на ръцете, тяхното здраве е защитено.
Защо да изберат “Демократична България – Обединение”?
Защото България може много повече! И ще го докажем.
Гласувайте за “Демократична България – Обединение” с №11 и за Мирела Александрова с преференция 111.
Купуването и продаването на гласове е престъпление.