Инспекция с обход на стената на язовир Огоста провери предвидени за ремонт участъци.

В инспекцията участваха областният управител, главният секретар на ОА Иван Тодоров и Красимир Стоянов – главен специалист Отбранително-мобилизационна подготовка.

monsieur bobo vratsa

На място бяха също директорът на Териториална дирекция „Национална сигурност“ Езекия Езекиев, началникът на хидротехнически район към „Напоителни системи” – Монтана инж. Георги Младенов, както специалистите от дружеството инж. Виктор Белински и инж. Игор Репкин. „Напоителни системи“ ЕАД е оператор на съоръжението, а негов собственик – Министерството на земеделието и храните.

Един от подлежащите за ремонт участъци е на водния откос поради нарушена заскалявка, която  служи като щит от ледово и вълново въздействие. Каква точно част от откоса е обрушена и е за ремонт може да стане ясно само след сваляне на нивото, категоричен е началникът на хидротехнически район към „Напоителни системи” – Монтана инж. Георги Младенов,

Ремонт е необходим и на едно от съоръженията в тунела под стената – пакер. По данни на експертите той е инжектиран през 1994-5 година, поради авария на изградения по проект.

В тунела се намират всички съоръжения и помпи, които работят непрекъснато и подлежат на непрекъснат контрол. „За съоръжения с такъв огромен мащаб, филтрационната вода е нормална.

Според изчисленията на проеканта, при максимално водно ниво тя е в границите на 12-15 литра в секунда. При такова ниво като сегашното, тя е в минимално количество“, твърди инж. Виктор Белински от “Напоителни системи”.

По думите му, инжекционната завеса е изпълнена съгласно изготвения проект.

В тунела също има пиезометри, с които се мери налягането на филтрационната вода върху дъното на стената. Тяхната изправност е осигурена чрез непрекъснат контрол.

Ремонт се налага и на коритото на отводящия канал към основния изпускател, в който има разрушени участъци.
Необходимите средства за всички дейности според проектите, изготвяни през годините назад, са 7-12 млн. лв.

По повод притесненията на местното население относно състоянието на язовир и мненията, че трябва да бъде източен, инженерите са категорични, че той не е заплаха, а защита.

Според тях през 2014-та година язовирът е предпазил не само града, а и голяма част от Северозапада, от катастрофално наводнение.

Факт е обаче, че ремонт е необходим и трябва да бъде извършен възможно най-скоро.
Язовир Огоста е пуснат в експлоатация в края на 1986 година.