Бум на коклюш във Великобритания. Заболяването е известно още като магарешка или 100-дневна кашлица. Първоначалните симптоми приличат много на тези на настинката – запушен нос, хрема, не много висока температура и лека кашлица. Вместо да отшуми след седмица, тя се засилва и трае между 4 и 6 седмици, а пристъпите обикновено са интензивни.

la toscana vratsa

От началото на 2023 г. британските здравни власти са регистрирали над 1000 случая на коклюш на Острова. Ръстът е с 250% повече спрямо предходната година. Болестта се предава по въздушно-капков път. За нея има и ваксина. Най-опасно заболяването е за децата до 1-годишна възраст.

Ваксината против коклюш е заложена в задължителния ваксинационен календар на България. От нея се предвиждат общо шест приема.

Мононуклеозата, наричана още „болест на целувката”, е типична вирусна инфекция. Заболяването също е сравнително често срещано, особено сред децата.