„Настъпи време да започнем да работим усилено за прогреса на малките населени места в общината“, категоричен е независимият кандидат за кмет на община Роман Любомир Лалов.
Разговаряме с него след срещите му в селата на общината.
„В Караш и Камено поле обсъдихме възможностите за развитие на селата, както и предизвикателствата, пред които се изправят хората от двете села ежедневно.


Жителите споделят с горчивина, че се чувстват забравени и пренебрегвани от общинската власт в последните години.
Време е да спрем тази тенденция малките населени места в община Роман да не бъдат приоритет, за сметка на общинския център.
Те имат огромен неизползван потенциал, който можем заедно да разгърнем.
С хората от село Камено поле се обединихме около идеята, че правилният път за развитие на селото е свързан с популяризиране на природните богатства, с които селото се гордее.
Уникалните скални образувания, обявени за природни забележителности, както и пещерите около селото, са чудесни предпоставки за развитие на туризма в района.


Ще работим и за популяризиране на уникалното културно наследство, с което Камено поле се гордее – селото се слави със своите красиви песни и специфични танци, както и с пъстрите си носии.
Село Караш също притежава богата история и редица културни, и природни забележителности, които заслужават популяризиране сред по-широка аудитория. Античната и средновековна крепост “Кривград”, църквата “Св. Никола”. Хората на Караш са известни със своето трудолюбие и добротворство, и са един от най-ярките примери за силата на общността, която успява да изгради наново своето родно място.
Благодаря от сърце на хората от Синьо Бърдо, с които проведохме отворен и ползотворен диалог за бъдещото развитие на населеното място.
Сигурно малко от вас знаят колко интересна е историята на Синьо Бърдо.
Селото е основано още през българското средновековие и тук животът не е прекъсвал за дълги периоди от време.
Това се дължи и на неуморните усилия на синьобръждани да съхранят историята и бита на своето село.
Наш дълг е да не позволяваме застоят в селото да продължи и да работим за неговото развитие.
Селото би могло да се превърне в една от туристическите забележителности в общината, но преди това трябва много работа за промяната на неговия облик.
Ще работя усилено за възраждането на местните обичаи и традиции, както и за поддържането на духовните и културни храмове в общината.
Събранието премина в откровен диалог за проблемите и техните решения.
За това, че е време община Роман да поеме по нов път- пътят на развитието и облагородяването. За това, че вече е дошло време за разумния избор.
Разговорите ни за правилния път на развитие на малките населени места в общината, каквото е и село Радовене, ми дават увереност, че гледаме в една посока и имаме обща визия за просперитета на община Роман.

Набелязахме и първите стъпки за подобрение на средата в Радовене и за популяризиране на ценните исторически находки, които са открити в селото.
Време е да работим за популяризиране на селския туризъм в общината и за развитие на устойчив туристически продукт.
Имам ясна визия и приоритети за подобряване на живота в селата в община Роман.
От години виждам как селата в нашата община се топят и не се полагат грижи за най-основните нужди на хората.
Осъзнавам, че ме чака много работа, но съм мотивиран да се трудя заедно с хората от моя екип, за да мога след четири години да застана пред вас и да кажа – ето, поставихме началото, извървяхме трудните стъпки заедно с вас, но първите резултати са налице.
Щастлив съм, че срещите с жителите на селата Хубавене и Радовене се проведоха при голям интерес.


Проведохме ползотворни дискусии и набелязахме най-големите предизвикателства пред двете села, които трябва да бъдат решени, както и възможностите за развитие в Радовене и Хубавене.
Двете села щяха да изглеждат по съвсем различен начин, ако бе работено съвестно и качествено през изминалите години за тяхното развитие.
Един от основните приоритети в моята програма е работа за развитието и благоустройството на селата в нашата община.


Ще работя за това заедно да започнем новия етап от развитието на Хубавене и Радовене, и да ги превърнем в села с добра инфраструктура, приветлива околна среда, разнообразни културни дейности и добри условия за живот за млади и стари.
Моите корени са от с. Струпец и ми е изключително болно да виждам продължаващата разруха.
Хората няма от къде да си купят неща от първа необходимост, няма откъде да си купят хляб, карат им го веднъж в седмицата. Няма медицинско лице, животът сякаш е спрял.
Това трябва да се промени и съм сигурен, че е възможно, въпреки че селото от години е забравено, има надежда.
Тук е преминало част от моето детство, баща ми е роден в Струпец и всичко, което имам е тук, в това село. Член съм и на местната ловна дружинка.


Не по-различно е положението в с. Долна Бешовица.
Там времето също е спряло. Задавам си въпроса защо хората търпят всичко това и как е възможно да живеят по този начин?
Радвам се, че разбраха, че промяната е възможна и тя идва с разумния избор.