На проведеното днес заседание на Областния щаб за борба с грипа и острите респираторни заболявания и функциониращия към него Областен медицински съвет, обясниха къде ще бъдат приемани болните от COVID-19, които имат нужда от болнични грижи.
По информация на директорите на лечебните заведения в областта, стана ясно, че са в готовност да освободят отделения и легла в случай на инфекция от коронавирус на територията на общината.
По думи на директора на болницата в Бяла Слатина, Инфекциозното отделение там е оборудвано и в готовност за настаняване на пациенти, заразени с коронавирус. То разполага с 10 легла.
„От петък имаме два случая със съмнение на коронавирус. И двамата пациенти нямат симптоми на каквато и да е инфекция, но са настанени в отделението и са под наблюдение“, коментира той.
Д-р Костадин Шахов, който е директор на Тубдиспансера във Враца, беше категоричен, че е освободил едно крило от третия етаж на болницата.
„Това са четири стаи и 17 легла“.
Директорът на МБАЛ „Христо Ботев“, д-р Керемедчиев потвърди, че болницата също ще има възможност до три дни да създаде инфекциозно отделение.
Става въпрос за отделението по Кожни и венерически заболявания, което в момента се намира в сградата МБАЛ „Вива медика“.
До няколко дни отделението ще бъде преместено в друг корпус на МБАЛ “Христо Ботев” и така ще се освободи място за новото инфекциозно отделение.
Ако се наложи обаче цялата сграда на бившата болница “Вива Медика”, ще бъде използвана за настаняване на болни.
Според директора на болницата разстоянието не е проблем, ако се наложи реанимационно лечение на пациент.
Д-р Емил Миленков, председател на регионалната структура на личните лекари също помоли да бъдат предоставени на общопрактикуващите лекари предпазни облекла, маски и дезинфектанти за по-голяма сигурност и предпазване на медицинските служители.
Представителите на лечебните заведения призовават личните лекари, когато получават обаждане от пациент, да не го изпращат веднага към инфекциозните отделения с назначен болничен лист, а първо да го прегледат.
„Една температура не означава непременно коронавирус“, казаха те.
Оказа се, че най-големият проблем за болниците е недостигът на персонал. В областта има само 5 специалисти – трима инфекционисти, които са в пенсионна възраст и двама епидемиолози.