С малки изменения се запазва досегашният режим на извънредно положение.

obyava za rabota vratsa

Наречен извънредна епидемична обстановка режимът има и нови моменти –

разрешават се трансплантациите и парковете стават достъпни за всички.

Вече официално е ясно, че футболното първенство се възобновява на 5 юни.

Едната от заповедите регламентира пребиваването на обществени места.

Режимът на работа от дома остава.

При невъзможност служебните задължения да се изпълняват дистанционно работодателят трябва да осигури дистанция най-малко от 1.5 м между служителите, хигиенни мерки, дезинфекция, лични предпазни средства за служителите.

Забранено е в работните помещения да се допускат лица със симптоми на респираторно заболяване

При обслужване на клиенти на разстояние по-малко от 1.5 м, служителите задължително трябва да са маска или предпазен шлем.

По изключение вместо маска или шлем като предпазно средство се допуска прозрачна преграда, подлежаща на дезинфекция.

Собствениците на места с обществено предназначение, търговски или други обекти, предлагащи услуги, се задължават да осигурят минимум 1.5 м дистанция между посетителите, както и дезинфектант на входа и контрол на броя на влизащите.

Те трябва да информират – чрез табели или по друг начин, че посетителите са длъжни да спазват дистанция, да носят маски и да дезинфекцират ръцете си.

Дезинфектантите, които се използват, трябва да са одобрени от МЗ. В заповедта се определят и точките, които подлежат на дезинфекциране. Записани и инструкции за правилно миене на ръцете, и случаите, в които това е задължително на обществени места.

В заповедта е записано, че на закрити места хората трябва да са с маска, шлем, шал или друго приспособление, покриващо носа и устатата.

Както до сега при пребиваване на открито трябва да се спазва физическа дистанция от 1.5 – важи за всички, освен за членовете на едно и също семейство.

Във втората заповед са разписани заниманията, свързани с образование, култура, развлечения, спорт.

Забранено е посещаването на увеселителни места и игрални зали, дискотеки и барове.

Остава и забраната за посещаване на всички заведения за хранене на закрито, както и на моловете с изключение на банковите и застрахователните офиси, аптеките и дрогериите, хранителните магазини.

Изключение правят  заведенията за хранене с открита площ и отделен вход.

Позволяват се посещенията на музеи, галерии, библиотеки и кина – при заетост до 30% от капацитета им, но са забранени всички други културни и развлекателни прояви.

Не се позволява провеждането на масови научни прояви – като конференции и симпозиуми.

Забранени са всички извънкласни форми на обучение в училища, университети и други организации, освен в случаите, когато се провеждат в дистанционна форма.

Изключения  са академията на МВР, заниманията в шофьорските школи, обучението на инструктори, центрове за подготовка на морски лица и кадри за гражданското въздухоплаване и железопътния транспорт.

Не са разрешени каквито е да е групови дейности с деца и ученици извън системата на училищното и предучилищното образование.

Детските ясли и градините остават затворени.

В сила е и забраната за посещаване на спортни и детски площадки и съоръжения на закрити места, но в не е посочена такава рестрикция за откритите.

Остава забраната за масови спортни прояви на открито и закрито.

Колективни занимания за аматьори се допускат само на открито в групи до 12 участници, без състезателен характер и без публика.

Разрешава се на футболистите от първа и втора лига да започнат тренировки за националното първенство, което се възобновява от 5 юни – без публика.

Възстановяват се и тренировките на спортистите, които са на олимпийска подготовка.

Всички останали организирани събирания на групи над 10 души са забранени.

Не се допускат посещения в болниците и в социалните институции за настаняване на деца и възрастни.

Остава разпореждането за магазините и аптеките от 8:30 до 10:30 да пазаруват хората над 60 години.

Третата заповед ни казва какво трябва да правим при задължителната изолация и спазването на мерки, свързани с карантина.

Разписаните в нея правила са безсрочни и са в сила до тяхната изрична отмяна

Според заповедта задължителна изолация в болнични условия е пациенти над 60 г., с придружаващи хронични заболявания – независимо от формата на протичане на заболяването.

Тези с тежко протичане на болестта задължително постъпват в болница.

Същото важи и за хората, при които няма възможност за изолация и лечение в домашни условия.

Изолация в домашни условия за 28 дни се предприема при положителен тест COVID-19, считано от датата на теста.

Безсимптомните носители на вируса и хората с леки оплаквания без хронични заболявания също подлежат на такава изолация.

Срокът ще се  удължава, ако след изтичането му пациентът все още е с положителен тест.

При неспазване на предписание за изолация нарушителите се наказват с лишаване от свобода до 3 години и глоба до 10 хиляди лева, а при епидемия, пандемия със смъртни случаи или извънредно положение – затвор до 5 години и глоба до 50 хиляди лева.

Документът описва и налагането на карантина за контактните лица. Записани са и инструкции за хигиенните мерки при домашна изолация.

Четвъртата заповед се отнася до временната забрана за влизане в страната.

За периода от 14 май до 14 юни се забранява за влизането в България на чужденци, независимо от гражданството им.

Изключение се прави за тези, които пребивават постоянно или дългосрочно у нас и за техните семейства. Същото важи и за лица, пътуващи по хуманитарни причини.

Изключения се допускат за няколко специфични категории, свързани със служебните им задължения: чуждестранни официални лица, медицински специалисти и социални работници, сезонни работници в земеделието и туризма, служители от транспорта, погранични работници, заетите с медицински доставки и граждани на ЕС, ангажирани с критичната инфраструктура и значими икономически проекти – с удостоверение от министъра на икономиката или друг министър, отговарящ за съответната дейност.

Транзитното преминаване прави изключения, като условията за него са подробно описани в заповедта.