Прокуратурата е сляпа за престъпления срещу журналисти. АЕЖ настоява за оставката на Иван Гешев

Асоциацията на европейските журналисти – България се обръща с призив към Висшия съдебен съвет дапрекрати правомощията на главния прокурор Иван Гешев.

obyava za rabota vratsa

Повод за нашия призив е бездействието на прокуратурата за защита на журналисти, чиито права са нарушени от представители на българската държава.

В публикувания във вторник Доклад за върховенството на закона на Европейската комисия е включен

отказът на прокуратурата да разследва побоя и задържането на журналиста Димитър Кенаров от служители на МВР по време на антиправителствените протести от 2 септември 2020 г.

Когато прокуратурата отказва на два пъти да разследва престъпление, случило се пред телевизионните камери, в центъра на София,

и видяно от цяла България, можем да си дадем сметка колко ефективна е тя в разследването на други престъпления.

Дори самата идея, че единната и централизирана прокуратура си е затворила очите за този случай, защото протестът отправяше искане за оставката и на главния прокурор, поставя под съмнение действията на държавното обвинение.

Случаят с Димитър Кенаров не е изолиран. Прокуратурата бездейства и по случаите на заплахи и нападение на дома на разследващия журналист от Антикорупционния фонд Николай Стайков.

Няма и развитие по досъдебното производство по случая с посегателствата над автомобила на Десислава Панайотова, която даваше публичност по казуса с изчезването на Янек Миланов в Дупница.

Все така няма яснота и за това кои са били поръчителите на нападението над главния редактор на 168 часа Слави Ангелов.

Отказът на българската прокуратура да предприеме действия срещу посегателствата срещу свободата на словото не e само национален проблем.

В същия ден, в който бе публикуван Докладът на ЕК, бе обявено и че България е осъдена от Европейския съд по правата на човека заради незаконното предаване на Турция на опозиционен журналист през 2016 г.

Журналистът е поискал адвокат, преводач и възможност да потърси убежище заради политическо преследване в родината, но нищо такова не му е осигурено, а вместо това е предаден на турските власти и от близо пет години е в затвора.

Поведението на българските власти е скандално, в нарушение на международното и вътрешното право. Въпреки това прокуратурата не е предприела никакви действия за преследване на виновните.

Според публикация в немското списание “Шпигел” отговорността за предаването на турски опозиционери на режима на Ердоган принадлежи на бившия премиер Бойко Борисов и на бившия главен прокурор Сотир Цацаров, чийто приемник е настоящият главен прокурор Иван Гешев.

Тези случаи ясно показват, че под ръководството на Иван Гешев Прокуратурата на Република България не защитава журналистите, когато техните права биват грубо потъпкани от страна на държавата.

По тази причина Асоциацията на европейските журналисти призовава Висшия съдебен съвет да освободи от длъжност главния прокурор Иван Гешев.

Подобряването на медийната среда в България е свързано и с провеждането на ефективна съдебна реформа, а тази реформа няма как да се състои без дълбоки промени в прокуратурата, започващи със смяната на главния прокурор.