Ива Митева от “Има такъв народ” е новият председател на 45-ото Народно събрание.

Тя беше избрана със 160 гласа “за”, нито един “против” и 74 “въздържал се” от гласувалите в пленарна зала. От дистанционно участващите в заседанието депутати трима души бяха “за”, а един гласува “въздържал се”.

la toscana vratsa

За председател на Народното събрание бе предложена и Цвета Караянчева. За нея гласуваха единствено от ГЕРБ. Тя получи 75 гласа „за“ , 162 „против“ и нито един „въздържал се“.

„Заставам с голямо вълнение на тази трибуна, заради доверието, което ми оказвате. Осъзнавам отговорността и очакванията на всички ни да намерим най-вярната посока, за да отговорим на предизвикателствата на днешната усложнена реалност”, заяви Митева.

„Уважаеми колеги народни представители, поздравявам всеки един от вас с избора му за депутат в 45-ото Народно събрание. Убедена съм, че ще работим достойно за авторитета на този парламент. Надявам се към опита и знанията на доказалите се перламентаристи да добавим младостта и енергията и новаторсикя дух на новоизбраните колеги”, допълни новият председател на Народното събрание.

За зам.-председатели на Народното събрание бяха избрани Кристиан Вигенин от БСП, Виктория Василева – предложена от „Има такъв народ”, Мукаддес Налбант – предложен от ДПС, Татяна Дончева – „Изправи се! Мутри вън!” и Цвета Караянчева от ГЕРБ-СДС.