Предпразник на Рождество Христово на Игнажден!
Започват дните на подготовката за най – светлия християнски празник- Рождество Христово.
От днес до 25 декември вярващите, на които е по силите, прекарват в строг пост. От 20 декември до 7 януари – Ивановден – не се извършват панихиди (помени) за починалите, освен паметта за 40 дни от смъртта.
Според народните традиции първият човек, който посети дома ни, трябва да бъде уважен и почитан като т.н. ” полазник” до следващия Игнажден и какъвто е гостът, такава ще е и годината ни.
Сега се смята, че първият човек, който ни звънне по телефона, е първият ни посетител на дома. Може и да не го допуснем или да не вдигнем телефона. Счита се още, че починалите до Ивановден християни не подлежат на отвъден съд и Бог ги настанява в селенията си.
Кой е св. Игнатий, наречен Богоносец?
Според някои църковни източници той е детето, което Христос е видял в тълпата около Себе Си и е посочил на Апостолите, когато те спорели кой е пръв между тях и е изрекъл прословутите думи: “Ако не се обърнете и не станете като деца, няма да влезете в Царството небесно.
Който се смири като това дете, той е по-голям в Царството небесно. И, който приема едно такова дете в Мое име, Мене приема.” (Мат. 18:2-5). Свети Йоан Златоуст обаче, който написал похвално слово “Мъченичеството на Свети Игнатий” той е бил “ученикът на Свети Йоан”.
Така, че вероятно е познавал и други от апостолите. Свети Игнатий бил епископ на Антиохия в продължение на 40 години. Мъдро управлявал паството си, без да жали трудове и грижи. Усърдно проповядвал Божието слово и мнозина довел до познание на Христос.
Паството наричало своя епископ Богоносец,
защото той самият казвал, че носи в сърцето си Бога. В акта на мъченичеството му се споменава, че е бил “мъж апостолски във всичко” и че “грижливо управлявал църквата в Антиохия”, както и че е устоял с вярващите твърдо на гоненията на император Домициян.
Според църковния историк Евсевий Кесарийски Игнатий е третият епископ след свети апостол Петър и Еводий. Той пръв въвел пеенето на божествените песни от два хора (антифонно пеене), което после било прието и от другите християнски църкви. През 107 г. загива мъченически в голям цирк в Рим, разкъсан от лъвове.