Последният епидемичен взрив на морбили в България е от 2017 година и е регистриран в Монтана. Тогава болестта се проявява сериозно още и в Пловдив, и в Пазарджик. В началото на годината в резултат на внос на морбили от пътуващи до засегнати държави, у нас възникнаха епидемични взривове в тези области.
Тогава бяха установени 165 заболели – основно сред ромски деца, като голямата част от заболелите бяха неимунизирани.
Стигна се и до смъртен случай на бебе, което беше едва на 10 месеца.
През 2018 г. в България са регистрирани 13 случая на заболели от морбили. С шарката тогава бяха заразени предимно чужди граждани, пребивавали в България и при български граждани, пътували в страни с епидемично разпространение на заболяването.
Сега епидемичният взрив е в югозападната част на страната, но епидемиолозите твърдят, че заразяването с морбили при неимунизирани надхвърля 95%.
Познатата като дребна шарка болест води до обща интоксикация на организма и възпаление на лигавицата на горните дихателни пътища, което може да е фатално.
Морбили е едно от заболяванията, които според Световната здравна организация в световен мащаб трябва да се изкорени напълно до 2020 година. Към момента най-уязвими са страни от Европа, Америка и Близкия изток.
Най-често от морбили боледуват деца на възраст от 2 до 10 години. Кърмачета до 3 – 6 месеца не боледуват, защото получават антитела от майчината кърма.