Премиерът на България Андрей Гюров проведе среща с хърватския министър-председател Андрей Пленкович, по време на която двамата лидери обсъдиха възможни мерки за ограничаване на нарастващите цени на горивата. Разговорът се състоя в рамките на международен форум, посветен на развитието на ядрената енергетика.
Сред основните теми в диалога беше нестабилната ситуация около Ормузкия проток и напрежението около Иран, които влияят върху глобалните доставки на енергийни ресурси и създават затруднения в корабоплаването. По думите на двамата премиери подобни фактори оказват пряко отражение върху цените на горивата в Европа и изискват координирани действия.
По време на срещата беше подчертано значението на диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. България и Хърватия вече са се присъединили към съвместно изявление за засилване на сигурността на газовите доставки за държавите от Централна и Източна Европа – инициатива, която цели по-голяма стабилност на енергийните пазари в региона.
Двамата премиери обсъдиха и темата за европейската сигурност и необходимостта от укрепване на отбранителния капацитет. В този контекст беше акцентирано върху предстоящото подписване на меморандум за сътрудничество между България и Хърватия в областта на отбраната. Очаква се документът да даде нов тласък на партньорството в сфери като защита на критичната инфраструктура, мобилност при кризи и киберсигурност.
Премиерът Гюров отбеляза още, че през последните две години България поддържа разходи за отбрана на равнище от около 2% от брутния вътрешен продукт. Страната подготвя и национален план за постепенно увеличаване на тези разходи до 5% от БВП до 2035 година.
В хода на разговора беше засегната и темата за икономическото развитие и новите технологии. България поставя акцент върху ускорената дигитална трансформация и внедряването на иновации във всички ключови сектори. Според Гюров именно партньорството между европейските държави ще помогне за по-бързото развитие на области като зелените технологии, изкуствения интелект и модерната енергетика.




