Гергана Младенова е магистър Инженер-технолог. Завършила е Хранително-вкусовия университет в Пловдив със специалност „Технология и производство на мляко и млечни продукти“. Бакалавърската й степен е „Международни икономически отношения“.

la toscana vratsa

Любовта към тази специалност и към производството на млечни продукти идва от майка й.  Гергана е трето поколение технолог, дядо й също е произвеждал млечни продукти.

Майка ми цял живот е работила в държавна мандра, където са се произвеждали различни млечни продукти. По време на прехода от държавен към частен бизнес, тя решава да направи свое собствено предприятие за производство на млечни продукти и така през 2000 година стартира нашата фирма Екопродукт “МЕГИЯ”, разказва пред “Зов нюз” Гергана Младенова.

Млекарницата, от която можете да купите истински млечни продукти, направени от млякото на производители от региона, се намира в центъра на Враца, на бул. “Христо Ботев”, № 43.

 Хората много обичат българското сирене, кашкавал, както и по нетрадиционните неща, но за тях  остава тайна производственият процес, суровината, с която се работи.  Вие с какви суровини работите и какъв е асортиментът на Екопродукт “МЕГИЯ”?

Ние работим единствено и само със сурово, българско, краве мляко, което изкупуваме от местни производители, ферми в околността на Враца до Кнежа. Това са регистрирани производители на сурово краве мляко, отговарящи на всички европейски изисквания. Отглеждат животните, добиват млякото и съответно ние го преработваме. Нямаме вносна суровина.  Работим само и единствено с българска суровина, защото за мен е важно нашата страна да се развива и нашите производители да се подкрепят, тъй като последните години страшно много хората се отказаха от това да гледат животни. Животновъдството не се развива и тенденцията е доста лоша за в бъдеще, може би, българската суровина е на път да изчезне.

Защо според Вас е тази отрицателна тенденция? Има толкова много програми за хората, които отглеждат животни, достигат ли тези пари до обикновените хора, които имат стопанства?

Достигат, да. Достигат такива пари, но в крайна сметка най-трудното нещо е да се отглежда едно живо същество. Преработвателите като нас могат да си позволят да дадат някаква цена, но в крайна сметка един вносен продукт, който в същото време подбива цената на нашия местен продукт, не ни оставя друг избор освен  да свалим цената на млякото. Нямаме друг инструмент, с който да боравим и това в един момент притиска тези хора, както и нас, така и тях, и се стига до една безизходица.

Надявам се да се изработят механизми, с които нещата да се регулират и да можем да запазим българското в нашите продукти.

Според мен държавата е регулаторът, който би следвало да стимулира хората да се занимават с това – да отглеждат животни и да се развиват в тази посока. Сухото мляко само по себе си не е вредно за хората, но няма здравните и полезните свойства на суровото мляко. Според мен трябва да се стимулира отглеждането за животни, да се добиват истински, качествени суровини.

Говорейки за бизнес, успява ли наистина българският производител да намери място в големите вериги магазини? Имаше много разгорещени дискусии. Това, което чуха хората от екраните на телевизорите си беше, че  категоричното решение взима правителството, но все пак правителството не е бизнесът и не притежава тези магазини.

Да, така е. Според мен, много трудно един малък местен производител може да се добере до тези магазини, тъй като те покриват територията на цялата държава. Капацитетът на по-малките производители не би покрил територията на цялата държава. Имаше идея за регионални регали в тези вериги, където всеки един местен производител да може да предложи своите продукти и съответно хората от региона да се запознаят с него, да имат достъп до него, тъй като масово пазаруват в големите вериги. В момента не е обособено такова нещо. Сега във връзка с кризата от коронавирус има по-големи шансове да влезем, тъй като държавата ги принуди да освободят такива регали за български местни производители, които произвеждат единствено и само българско сурово краве мляко. Има фирми, които внасят суровината, преработват я, те нямат шанс да участват в тези регали. Така че това е един шанс, от който мисля, че хората могат да се възползват.

Често потребителите са затруднени от избора си на млечни продукти. На пазара има голям асортимент, не само от български стоки. Какво бихте посъветвали купувача да гледа, когато отиде на щанда с млечните продукти?

Аз бих посъветвала хората да четат и да се информират. Ние имаме много богата история. Млечната култура на България е доста сериозна, нашите продукти датират още от Древността – кашкавалът, киселото мляко и сиренето, затова би следвало хората да ги разпознават, да ги оценяват и да продължат традицията, която е била поколения назад.

Има си особености. Например, казват, че когато истинското бяло саламурено сирене се разчупи, трябва да прилича на счупен порцелан. Един от триковете пък да се разпознае дали в киселото мляко има достатъчно млечно-кисели бактерии е на стайна температура да отгребеш от него с лъжичка, която за определено време трябва да се напълни с цвик. Това е показател, че вътре има млечно-кисели бактерии, които ферментират в дозата и при загряване се отделя този серум.

Говорим си много пъти за палмово масло, за слагане на нишесте в киселото мляко и хиляди такива неща. Има ли го това при производителите?

Ами да, всички производители законово, ако могат да получат разрешение да произвеждаш такива продукти. Аз смятам, че много се спекулира с това, тъй като не се упоменават, а се продават продукти, изцяло произведени от сурово мляко.

Това за мен е заблуда за потребителя и не трябва да се допуска. Също така санкциите за нарушителите са доста ниски и те биха си позволили да си ги заплатят. Според мен, трябва да бъдат безмилостни санкциите, ако заблуждаваш потребителя, тъй като палмовата мазнина и всяка растителна мазнина, вложена в течно състояние и нетермично обработена от даден продукт, е много полезна и здравословна, но цената на такава непреработена растителна мазнина е доста висока.

Знаете цената на зехтина каква е. Ако се вложи зехтин в производството на сирене и кашкавал, цената къде отива? Реално тя е показател за съдържанието на полезни и стойностни вещества в даден продукт. Така че в България се използват хидрогенирани палмови мазнини, които са термично обработени. Те съдържат трансмазнини и това води до увеличаване на лошия холестерол в организма, затлачване на кръвоносните съдове. Оттук нататък идват  проблеми, които са доста сериозни за цялата ни нация. Човек трябва да се замисли, че енергията и животът – това е храната, а храната трябва да бъде чиста. Колкото по-голяма връзка имаме с природата, толкова по-здрави ще бъдем.

Снимка:Тони Дуковски

 

За да останеш в този бизнес, най-вероятно трябва да имаш много идеи и да измисляш и нови продукти? Кой измисля при вас тези вкусни комбинации, като кашкавал с боровинки,  кашкавал със смокини? Как се случва технологичният процес в Екопродук МЕГИЯ? Разкажете на нашите читатели повече за асортимента.

При нас се раждат различни  идеи с цел здравословно хранене. Ние се стремим да научим хората и децата  да се хранят здравословно. Да се избягва захарта, да се приемат различни семена, билки и т.н. От тук се роди и тази идея –  да ги вложим в един масов продукт, който всички хора обичат и чрез вкусната комбинация  да приемат и други полезни храни. Например доста  хора  обичат сладко-соления вкус. Да прибавим и сушени плодове, без съдържание на захар, разбира се. Сушените плодове са много полезни, а пък кашкавалът си е безкрайно любим продукт на българите, което събужда любопитството и апетита им и желаят да  опитат тази комбинация. Така те се хранят хем здравословно, хем ние ще бъдем доволни, че сме направили нещо полезно за хората.

За да оцелява един производител, според мен, трябва да гледа и мисли в различни посоки и да предлага интересни и разнообразни неща на потребителите, за да провокира вниманието им.

Домашен айрян, мляко с пробиотик, с чиа, с ленено семе. Погрижили сте се наистина за едно здравословно хранене, което съвсем спокойно може да попълни менюто за една диета от тук. Колко вида кисело мляко имате?

Засега са два вида. Обикновеното кисело мляко, което се произвежда като дойде суровината от самото животно.  Не се коригират показателите на млякото, тъй като според мен, в едно нещо, създадено от природата, има повече баланс. Той не трябва да се нарушава.  Учила съм, че когато са в природно балансирано съотношение, всички съставки на млякото са лесно усвоими и хората не трябва да се притесняват, че маслеността е 3.9 или 4%.

Всеки потребител знае, че е по-хубаво да ядеш българско, качествено, маслено мляко, отколкото обезмаслен продукт, който е изгубил стойностите си.

Да, точно така. Във всяко нещо, в което се намесва човешка ръка се появява дисбаланс. То си е дошло от природата в това състояние. Ние сме част от тази природа, така че би следвало нашият организъм да е програмиран така, че да може да го разгради, усвои и да получи всички здравни ползи. Българите са били столетници благодарение на консумацията на овче кисело мляко.

Къде клиентите могат да намерят продуктите на Млекарница Екопродукт “МЕГИЯ”, освен в магазина в центъра?

Ами основно тук на бул. “Христо Ботев”, № 43. Продаваме под различни марки във веригите, но основно сега стартираме с нашата марка и искаме да запознаем хората с нашето име, а не с чуждо име, зад което стоим ние.

Зад Вашето име, обаче стоят едни уникално вкусни продукти. Казвам го от личен опит. Пожелавам Ви успех и до нови срещи.

 

Мария Димитрова, екип на “Зов нюз”

Водеща снимка: Тони Дуковси