16 септември е професионалният празник на локомотивните машинисти. От 1992 г. насам Денят на локомотивния машинист в Европа се отбелязва през третата събота на месец септември. Това съобщиха от БДЖ.

 

Към момента в двете дружества на „Холдинг БДЖ” ЕАД („БДЖ – Пътнически превози” ЕООД и „БДЖ – Товарни превози” ЕООД) работят 1 351 локомотивни машинисти, помощник-машинисти, локомотивни инструктори и депомайстори, по-голяма част от които са възпитаници на Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков” или на неговия предшественик – Полувисшия железопътен институт, както и на Центъра за професионално обучение към БДЖ.

obyava za rabota vratsa

 

Българските локомотивни машинисти усъвършенстват своята професионална квалификация чрез участие в различни курсове, организирани от Центъра за професионално обучение (ЦПО) към „БДЖ – Пътнически превози” ЕOOД. През 2020 г. ЦПО откри за първи път курс за професионално обучение, чрез който директно се придобива квалификация за локомотивен машинист. През този период до момента за машинисти са се обучавали 182 курсисти и 974 са преминали обучение за усъвършенстване, преквалификация и практическо обучение за придобиване на професионална квалификация и правоспособност за помощник-машинисти и локомотивни машинисти. За предстоящи обучения за локомотивни машинисти са се записали още 68 желаещи.

 

Всяка година БДЖ награждава свои служители машинисти за проявен професионализъм, бдителност и навременни действия по време на изпълнение на своите задължения.

 

“Управленският екип благодари на всички локомотивни машинисти в системата на БДЖ за високия професионализъм и отговорното изпълнение на служебните задължения и по повод днешния празник им пожелава крепко здраве, лично щастие, безаварийна работа и професионално удовлетворение!”, се посочва в съобщението.

 

Припомняме, че миналата година се навършиха 100 години от създаването на Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“. Създадено като Държавно железопътно училище, преминава през няколко трансформации – Полувисш железопътен институт, ВНВТУ, ВВТУ. След 1984  г. възпитаниците му получават полувисше и висше образование. От 1967 г. патрон на Висшето транспортно училище е апостолът на Априлското въстание Тодор Каблешков. През 2000 г. училището се девоенизира и става гражданско.