Стипендии ще има и за учениците, които се обучават в дуална форма,
както и по защитени специалности или такива, по които е налице очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.
Това става ясно от проект на МОН за промяна на постановлението за отпускане на стипендии след завършено основно образование.
Двата нови вида стипендии ще започнат да се отпускат от втория срок на учебната 2018/19 г.
В момента месечните стипендии на гимназистите се дават за постигнати образователни резултати, за подпомагане на достъпа до образование и предотвратяване на отпадането, за подпомагане на ученици с трайни увреждания и за ученици без родители.
Занапред месечни стипендии ще получават и младежите, обучаващи се в дуална форма (чрез практика) в класовете от първи гимназиален етап (8-10-и клас).
Към тях се добавят и учениците, приети за обучение в 8-и клас по защитeните от държавата специалности или специалности от професии, по които е налице очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.
Миналата година кабинетът определи 29 защитени специалности и 54 специалности с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.
Различното е, че при тях е разрешено сформиране на паралелки и с по-малко от минимално допустимия брой ученици с цел запазването им.
Малко преди края на 2018 г. списъците с тези специалности бяха разширени – броят на защитените специалности се увеличи с 11 (с фокус върху секторите машиностроене, електроника и автоматика, моторни превозни средства и транспортни услуги), а на тези с очакван недостиг на кадри – с 3 (машини и системи с цифрово-програмно управление, промишлена електроника и технология на органичните вещества).
Двата нови вида стипендии няма да се дават на всички ученици в дуална форма или учещи в защитени специалности,
а въз основа на класиране така, както се предоставят стипендиите за резултати и за подпомагане на достъпа до образование.
Те ще се спират при над 5 отсъствия по неуважителни причини през месеца, за който се полага стипендията.