Температурата и околната среда през зимата може да предизвикат студова контактна уртикария. Основната проява на това заболяване е появата на уртики или ангиоедем (или и двете заедно) след излагане на кожата на студ.
Как се развива и диагностицира студовата уртикария, разговаряме с началника на отделението по Кожни и венерически болести в МБАЛ “Христо Ботев”-Враца д-р Анелия Якимова
По какво можем да се ориентираме, че става въпрос именно за зимна уртикария?

Д-р Анелия Якимова
Съществуват типични характеристики, които нито един дерматолог не би объркал.
Уртиките може да се проявят като централен оток с различна големина, който почти винаги е заобиколен от еритем. Появява се сърбеж и чувство за парене. Тази проява има преходен характер и изчезва от кожата в рамките на един до 24 часа.
Когато говорим за студова контактна уртикария, кожните промени се задържат до два часа. Те се изразяват с внезапен оток на дермата и хиподермата и усещането е по-скоро на болезненост, отколкото на сърбеж. Тук може да бъде засегната и лигавицата. Тогава възстановяването е до 72 часа.
Тези симптоми възникват буквално няколко минути след студова провокация. Това може да е студен въздух, допира до студени предмети или пък употребата на студени течности.
Ако вече сте имали подобни проблеми, трябва да сте изключително внимателни, защото масивната студова провокация може да доведе до хипотензия и загуба на съзнание. До 72% от пациентите, страдащи от студова уртикария, преживяват подобна системна реакция.
Има ли възраст, на която възниква това заболяване?
Студовата уртикария може да се появи във всяка възраст. Статистиката обаче сочи, че заболяването възниква предимно в млада възраст и по-често при жените, отколкото при мъжете.
Съществуват и атипични форми, една от тях е забавена студова уртикария. При нея кожната реакция може да се прояви след 24 часа. Заболяването може да се прояви след изпълняване на физически упражнения на студено или пък от студен вятър. При тези форми стандартните провокационни тестове за диагноза дават отрицателен резултат.
Как се диагностицира заболяването?
Чрез анамнеза и положителен провокационен тест. Извършването на последния изисква повишено внимание, що се касае до случаите на тежка уртикария.
Не винаги обаче отрицателният тест изключва диагнозата, именно поради изброените по-горе атипични форми.
Какво представлява този тест?
Тестът или студовата провокация се извършва, като върху воларната предмишница бъде поставено за 5 минути разтопен лед в найлонов плик. Реакцията се отчита 10 минути след премахване на леда.
Какви са рисковете от това заболяване?
На първо място това е влошеното качество на живот на болните, защото се налага те да живеят в значителни ограничения. Другият риск за хората, които имат системни животозастрашаващи анафилактични реакции. Студеното време през зимата повишава риска за пациентите с тази форма на уртикария.
При всичките прояви на заболяването трябва да бъде посетен специалист дерматолог, който да проведе тестовете и да предпише подходящото лечение.
Д-р Анелия Якимова- дерматолог
Практика: гр. Враца, бул. „Никола Войводов” 34. Телефон: 0887370550.