
Д-р Анелия Якимова
В първия ден на лятото съветът ми към всички е да не излизат без нанесен слънцезащитен крем на откритите части на кожата, незавизимо дали сте на почивка или ще прекарате повече време навън.
Колкото по-голям SPF, толкова по-добре?
SPF (sun protection factor) е мярка за това колко време човек може да седи под слънцето с нанесен слънцезащитен продукт без да изгори и да причини щети по кожата си.
През 1978 г. е въведена системата за оценка на силата на слънцезащитните фактори, а през 2009 г. е подписано международно споразумение за стандартизиране на SPF в козметичните изделия. Стандарът изисква степента на защита от UV-А да представлява една трета от изписания върху продукта тотален SPF.
В следващите редове ще дам кратко ръководство как да разчитаме слънцезащитен фактор или SPF (Sun Protection -Factor).
SPF (Sun Protection -Factor) е временният фактор, който забавя появата на изгаряне на кожата при излагане на слънчеви лъчи.
Стандартното количество защитен продукт, който трябва да се нанесе върху кожата е 2 милиграма на квадратен сантиметър. Той трябва да се приложи върху кожата 15-30 мин. преди излагането на пряка слънчева светлина.
Има два типа UV лъчи, UV-A и UV-B и когато купувате слънцезащитна козметика трябва да сте сигурни, че сте защитени едновременно и от двата вида.
Слънцезащитните продукти за възрастни и деца използват химични и минерални филтри за защита от UV-A и UV-B лъчите.
Те действат по много различен начин. Химичните филтри поглъщат UV лъчението и след това освобождват енергията от него под формата на топлинно лъчение, което създава усещане за топлина. Минералните филтри, които обикновено са неорганични минерални пигменти, отразяват или разпръскват UV – лъчението, което достига повърхостта им, като не му позволява да проникне в кожата.
Предпазват ли слънцезащитните кремове кожата от слънцето на 100%?
Слънцезащитните кремове предпазват от слънчевото изгаряне, но повечето продукти не предпазват кожата от UV-A лъчите, които проникват дълбоко в нея и нанасят трайни промени, като засилват образуването на свободни радикали, което ускорява стареенето.
Добър вариант ли е водоустойчивият слънцезащитен крем?
Водоустойчив слънцезащитен крем звучи почти невъзможно. След като влезем във водата действието на слънцезащитния продукт намалява многократно. Това налага нанасяне на крем след всяко излизане от водата или изпотяване.
С какво трябва да се съобразим при избора на слънцезащитен продукт?
Преди избор на такава козметика желателно е да се консултирате с вашия дерматолог.