В Световния ден ден за борба с псориазиса, 29 октомври, разговаряме с дерматолога д-р Анелия Якимова, началник на отделението по Кожни и венерически заболявания в МБАЛ „Христо Ботев“-Враца.

Д-р Анелия Якимова, дерматолог
Псориазисът е едно от най-често срещаните дерматологични заболявания.
То засяга 125 млн. души по целия свят, независимо от пола и социално-икономическата среда.
Заболяването е хронично и най-често се появява преди 40-годишна възраст, като се развива на тласъци.
То се характеризира с появяването на червени, люспести плаки, обикновено в областта на лактите и коленете, но могат да бъдат засегнати всички части на тялото.
Когато бъдат засегнати видимите части на тялото болестта става изключително затормозяваща и повлиява качеството на живота.
Съществуват много видове псориазис с характерни кожни лезии:
Най- честата разновидност е Плочковият псориазис (Psoriasis vulgaris). Той се проявява в около 80% от случаите. Характеризира се като червени на цвят лезии, които са надигнати в резултат на възпалението, които се покриват от слой бяло-сребристи люспи. Тези лезии се появяват обикновено по коленете и лактите, скалпа или по кръста.
При Точковия псориазис се появяват „точкови лезии“.
Те представляват малки червени (нерелефни) пъпки, появяващи се по тялото и крайниците.
За Инвертния псориазис са характерни гладки, ярко червени лезии, които се появяват главно по гънките на тялото, например мишниците, слабините, под бюста и седалището.
Пустулозният псориазис се наблюдава най-вече при възрастни хора, засяга главно длани и ходила и се характеризира с бели гноевидни обриви, осеяни от дълбоки, силно болезнени цепнатини по тях.
Еритродерматичният псориазис често засяга по-голямата част от повърхността на тялото. Зачервяването е последвано от отделяне на големи люспи, което причинява болка и дискомфорт.
Каква е причината за това заболяване?
Заболяването се дължи на дисфункция на имунната система, която води до увеличен растеж на кожните клетки и до лющене.
За да разберат читателите ще го обясня така:
Кожните клетки, които не са достигнали зрялост се натрупват на повърхността на кожата, като образуват типичните червени, люспести лезии. Те често предизвикват сърбеж, като кожата може да се нацепи и да се появи кървене.
Причината за тази дисфункция на имунната система остава неоткрита и до днес, но са установени множество фактори, които оказват влияние върху еволюцията на болестта.
Сред тях са приемът на някои лекарства, като литиеви препарати за лечение на биполярно разстройство, бетаблокери, калциеви антагонисти, АЦЕ-инхибитори, тетрациклини и др.
Инфекция или възпаление също могат да отключат заболяването или да го усложнят.
Влияние имат цигарите и алкохола, както и стреса.
Как протича лечението на това заболяване?
Лечението на псориазиса е комплексно.
То може да бъде локално или общо, но то трябва да е адаптирано за всеки вид псориазис и за всеки пациент.
Локалните лечения най-често прилагаме при по-леките, неусложнени форми, които са със сравнително ограничено разпространение по тялото.
Общото лечение (придружено или не от локално) се назначава за по-тежките форми, обхващащи по-големи площи от тялото.
Най-важното е пациентите да потърсят консултация със своя дерматолог още при поява на симптоми на заболяването и дори само при съмнение. Самолечението не е препоръчително.
Пациентите трябва да бъдат спокойни, че заболяването може да бъде победено.