Д-р Анелия Якимова е един от най-добрите дерматолози в Северозападна България. Тя е началник на Отделение по Кожни и венерически болести към МБАЛ “Христо Ботев”- Враца.
Д-р Якимова, какво представлява атопичният дерматит?
Атопичният дерматит в нашето съвремие, е едно от най-честите кожни заболявания и при деца, и възрастни. Заболяването е част от така наречения атопичен синдром, към който спадат и алергичният ринит, астмата, алергичният конюктивит и алергичните гастроинтестинални прояви.
Тези заболявания могат да се развият по отделно, но могат и едновременно или последователно.
Атопичният дерматит се нарежда в групата на социално значимите заболявания с голямо здравно, социално и икономическо значение.
Болестта трайно влошава качеството на живот на пациентите, както и на техните семейства.
В коя възраст най-често се появява атопичният дерматит?
Най-често заболяването се появява в ранна детска възраст, в голям процент около петата година, като с появата на пубертета в немалка част от случаите отминава.
Може обаче да продължи и цял живот, както и да възникне и в по-късна възраст.
Протичането на атопичния дерматит е хронично, като има периоди на затихване и на обостряне. Важно е да се знае, че при всеки болен проявите на протичане са различни.
Съществуват ли фактори, които предразполагат към това заболяване?
Факторите, предизвикващи атопичния дерматит са много. Ключов момент в съвременните концепции за причините за възникването на заболяването има състоянието на организма. Както и нарушенията на епидермалните структури, така и реактивността на имунната система.
Генетичните фактори също имат своето отражение. Рискът от развитие на заболяването, ако и двамата родители са с атопия е около 60-80%.
Може да има фамилна обремененост или заболяването да възникне, или да се утежни от прекарани стафилококови инфекции, гъбични инфекции, вирусни /херпес/.
Лечение с широкоспектърни антибиотици или пък вече съществуващи алергии към храни, животни, полени, прах и др..
Стресът и напрежението също оказват влияние.
Факторите като бързо хранене, различни замърсители на околната среда, хигиенни средства, облекло или пък климата също могат да провокират атопичния дерматит.
Как протича заболяването?
В зависимост от възрастта на пациентите заболяването има три стадия:
Първият е в ранна детска възраст от 2 месеца до 3-годишна възраст.
Тогава обривите засягат предимно лицето, но те могат да обхванат главата и други части на тялото. Обривите се проявяват като остра екзема с подмокряне и има силен сърбеж. Тази форма може да изчезне, но по-вероятно е да затихне и да се появи отново в по-късна възраст.
Във възрастта от 3 до 7 години се наблюдава засягане на големите гънки от обширни екземни плаки с лихенфикация.
При юношите и възрастните обривите се локализират по ръцете, около клепачите, гърба, гърдите и половите органи. Кожата е суха и сърбяща.
При възрастните с атопичен дерматит кожата е суха и няма възможност да възстанови влажността си и своята еластичност.
Болните трябва да знаят, че поради това състояние кожата не е в състояние да бъде качествена бариера срещу околната среда. При разчесването може да бъдат развити вторични инфекции, причинени от стафилококи, стрептококи, може да се образуват брадавици или херпесна инфекция.
Няколко думи за лечението?
Лечението може да бъде провеждано единствено от специалист – дерматолог и то след конкретно поставена диагноза.
Терапията е комплексна и се определя в зависимост от стадия на заболяването и възрастта на пациента.
Важно е да се отбележи, че когато заболяването навлезе в ремисия, семейството на болния трябва да бъде ангажирано в цялостната превантивна програма. А именно хигиена на дома, режим на хранене, подходяща козметика, начин на обличане и пр..