Потенциално опасен ли е за живота и здравето на врачани склад, в който се съхранява произведеният в края на 2003 г. 110 тона серовъглерод?
Експерт по опасни химични вещества и контрол на риска от големи аварии с опасни химични вещества в РИОСВ-Враца се обърна към “Зов нюз”, за да алармира, че в града буквално цъка екологична бомба.
Сигнал за опасността е подаден и в прокуратурата.
На територията на Област Враца има пет предприятия, класифицирани с висок и нисък рисков потенциал (четири с висок рисков потенциал и едно с нисък рисков потенциал). Класифицирани са по реда на Закона за опазване на околната среда –ЗООС. Допълнително съществуват около 35 фирми и предприятия, съхраняващи, използващи и произвеждащи опасни химични вещества.
Една от фирмите, класифицирани с висок рисков потенциал е КАМИБО ООД-ТП „ХИМЕНЕРГО”, ГР. ВРАЦА с оператор „КАМИБО”ЕООД и адрес на управление: ж.к. „Надежда”, бл.155, вх В, ет.3, ап.71, област София.
Фирма КАМИБО ООД-ТП „ХИМЕНЕРГО”, ГР. ВРАЦА е създадена през 2004 г. за производство на топлоенергия, ел.енергия, въглероден дисулфид (серовъглерод).
Преди тази година, това предприятие е част от торовия завод „ХИМКО – съответно Енергийно производство /пуск 1967г/ и Серовъглеродно производство /пуск 1970г./.
Поради икономическа целесъобразност, предприятието не извършва производствена дейност от 04.12.2003г.
Към настоящия момент на територията на предприятието се съхраняват около 110 тона замърсен с масло серовъглерод, като складът за съхранение е с капацитет от 800 тона, което обстоятелство класифицира Камибо ООД-ТП,,Хименерго”, гр. Враца като предприятие с висок рисков потенциал, т.е много опасно предприятие .
Опасността се обуславя от голямото количество съхраняван сяровъглерод, който сам по себе си е много опасно химично вещество.
Предприятието се намира в най-югоизточната част на гр.Враца в т.н. Източно промишлена зона на града.
Единственият източник на риск от авария в ,,Камибо‘‘ ООД – ТП ,,ХИМЕНЕРГО‘‘, гр. Враца, е складът за сяровъглерод, в който се съхранява произведеният в края на 2003 г. 110 тона сяровъглерод.
Използват се два басейна, като в единия (резервоар А 524) се съхранява 100 тона серовъглерод, а в другия (резервоар А 530 )– 10 тона.
При спукване на басейните опасният химикал ще изтече в почвата и ще попадне в подпочвените води.
По информация на фирмата в склада за сяровъглерод, в две от цистерните, се съхраняват около 110т. замърсен с масло сяровъглерод. Газоснабдяване и водоснабдяването са спрени и пломбирани.
На 11.05.2018г. на основание чл.157а от Закона за опазване на околната среда ( Обн.ДВ бр.91/25.09. 2002г.) и чл.22 от Наредбата за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и ограничаване на последствията от тях ( Обн ДВ, бр.5/19.01.2016г.) беше извършена проверка по изпълнение на условията в Доклада за безопасност, одобрен с Решение на Изпълнителна агенция по околна среда- гр. София издаден на „КАМИБО ООД-ТП „ХИМЕНЕРГО”, ГР. ВРАЦА, с оператор „Камибо”ЕООД- гр.София, управлявано от Станислав Иванов Попов.
Проверката се извърши от комисия назначена със Заповед на Министъра на околната среда и водите, относно създаване на комисии за извършване на съвместни проверки на операторите на предприятия и/или съоръжения с висок и нисък рисков потенциал и
Заповед за утвърждаване на годишните планове за извършване на съвместни проверки на операторите на предприятия и/или съоръжения с висок и нисък рисков потенциал.
Членовете на комисията са представители от РДПБЗН-Враца, Инспекция по труда- Враца и Община Враца.
В актуализирания Доклад за безопасност, одобрен с Решение на Изпълнителна агенция по околна среда – гр. София се упоменава, че се съхранява 110 т. сяровъглерод, а по данни на фирмата сяровъглерода е замърсен с масло.
ОТ НАЧАЛОТО НА СЪХРАНЕНИЕТО МУ НЯМА ПРОДАДЕНИ КОЛИЧЕСТВА ОТ НЕГО КАКТО И НИКАКЪВ ИНТЕРЕС КЪМ НЕГО .
Последният ревизионен акт на Инспекцията за ведомствен и технически надзор към бившето „ХИМКО“-ЕАД- гр. Враца за преглед на резервоарите, съхраняващи сяровъглерод е от 1999г. САМИТЕ РЕЗЕРВОАРИ СА НА БЛИЗО 50 ГОДИНИ И СА КОРОЗИРАЛИ.
В Доклада за политиката за предотвратяване на големи аварии (ДППГА) е посочено, че един път годишно се понижава нивото на водата в бетонния басейн, съхраняващ резервоарите за сяровъглерод на 50 см. под горния ръб на цистерната, което на практика не се спазва.
Безопасното съхранение се свежда единствено до поддържане на водно ниво в басейните, където се съхраняват наличните количества серовъглерод.
На територията на “Камибо“ ООД – ТП“Хименерго“ не е изградена и не функционира локална система за оповестяване на органите на изпълнителната власт и населението при евентуална авария,
което не съответства на записаното в т.6 от мотивите от Решението за одобряване на Доклада за безопасност.
Във връзка с горецитираните констатации относно неспазване на условията в Доклада за безопасност (ДБ) и Доклада за политиката за предотвратяване на големи аварии (ДППГА) комисията даде следните задължителни предписания, отразени в констативен протокол-КП
- Съгласно чл 157в., ал.1 от Закона за опазване на околната среда- ЗООС (посл. изм. и доп. ДВ,бр. 12 03.02.2017г.) да се извърши пробонабиране и изпитване на взетите проби за чистота и степен на замърсеност на сяровъглерод от резервоарите за съхранението му.
Срок за изпълнение: 30.06.2018г. Отговорник: Управител на „КАМИБО“ ООД
- Да се извърши пробонабиране от водата в басейните за съхранението на резервоарите и изпитване на пробите вода за замърсеност със сяровъглерод, като РИОСВ-Враца бъде уведомена за датата и часа на пробовземане.
Срок на изпълнение: 30.06.2018г. Отговорник: Управител на „КАМИБО“ ООД
- Химическите анализи да бъдат извършени от акредитирана лаборатория със съответното свидетелство за акредитация и изпитвателните протоколи, надлежно заверени с необходимите подписи и печати да бъдат представени в РИОСВ-Враца.
Срок на изпълнени: 30.06.2018г. Отговорник: Управител на „КАМИБО“ ООД
- Да се извърши експертна оценка от квалифицирани лица ( експерти от БАН, ХТМУ-София или самата акредитирана лаборатория) на база резултатите от изпитвателните протоколи, за пригодността и приложимостта на сяровъглерода, която също да бъде представена в РИОСВ-Враца.
Срок на изпълнение : 30.06.2018г. Отговорник: Управител на „КАМИБО“ ООД
- Да се извърши оглед и оценка на резервоарите за съхранение на сяровъглерода от Инспекцията за държавен и технически надзор- ГД-„ИДТН“, в частност дебелини на стени, заваръчни шевове и степен на корозия, като РИОСВ-Враца бъде уведомена за датата и часа на огледа.
Срок на изпълнение : 30.06.2018г. Отговорник: Управител на „КАМИБО“ ООД
- Да се извърши експертна оценка от квалифицирани лица ( експерти от БАН, ХТМУ-София или ГД-„ИДТН“), на база извършения оглед, относно прогнозния период за експлоатация на резервоарите за съхранение.
Срок на изпълнение : 30.06.2018г. Отговорник: Управител на „КАМИБО“ ООД
- Протоколите от изпитванията надлежно заверени с подписи и печати, а така също и от експертната оценка да бъдат представени своевременно в РИОСВ-Враца.
Срок на изпълнение : 30.06.2018г. Отговорник: Управител на „КАМИБО“ ООД
- Да се представят в РИОСВ-Враца писмено намеренията на фирма „КАМИБО“ ООД-гр. София относно по нататъшното съхранение, използване за производствени цели или продажба на наличното количество сяровъглерод. Да се представят има ли продадени количества сяровъглерод и ако има какви са те , за периода от спирането на производството до момента.
Срок на изпълнение : 30.06.2018г. Отговорник: Управител на „КАМИБО“ ООД
- Да се изгради локална система за оповестяване за осигуряване на ранно предупреждение на персонала, компетентните органи и населението в съответствие с изискванията на чл.35, ал.3, т.5 от Закона за защита при бедствия.
Срок на изпълнение : 30.05.2019г. Отговорник: Управител на „КАМИБО“ ООД
Предписания от №1 до №8 са издадени от страна на РИОСВ-Враца (от мен). Срокът на изпълнение е до 30.06.2018г. Фирма КАМИБО ООД-ТП „ХИМЕНЕРГО”, гр. Враца, с оператор „КАМИБО”EООД- гр. София е поискала удължаване на срока за изпълнение на предписанията до 31.08.2018г. РИОСВ- Враца е удовлетворила искането и срока е удължен до исканата дата. Предписание № 9 е издаден от страна на РДПБЗН- гр. Враца и срокът за изпълнение му е до 30.05.2019г.
На 10.09.2018г. от комисията назначена със Заповед на Министъра на околната среда и водите бе извършена проверка на фирма КАМИБО ООД-ТП „ХИМЕНЕРГО”, гр. Враца и беше установено следното:
Не е представена в РИОСВ- Враца исканата информация относно изпълнение на предписанията до регламентирания краен срок до 31.08.2018г., с което не са изпълнени дадените предписания. Предписания от № 1 до № 8 не са изпълнени.
Нарушението е констатирано с констативен протокол от 10.09.2018г. на РИОСВ – Враца
Във връзка с това е съставен Акт за установяване на административно нарушение,
издаден от Регионална инспекция по околната среда и водите – Враца срещу „КАМИБО”ЕООД и адрес на управление: ж.к. „Надежда”, бл.155, вх В, ет.3, ап.71, област София, община Столична; гр.София 1220, ЕИК: 131157890, представлявано от Станислав Иванов Попов .
С писмо на РИОСВ_Враца, г-н Станислав Иванов Попов или упълномощено от него лице е поканен на 11.10.2018г. в РИОСВ-Враца, за оформяне на Акт за установяване на административно нарушение. Писмото с поканата е получено, но г-н Попов или упълномощеното от него лице не се е явил за оформяне и подписване на акта.
В момента г-н Станислав Иванов Попов е депутат в Народното събрание. Никога не е идвал във фирмата си във Враца, твърди експертът.
На всички проверки, извършвани от комисията от страна на фирма КАМИБО ООД-ТП „ХИМЕНЕРГО”, гр. Враца присъства и води проверката единствено г-н Петко Иванов Нейков.
Той е единствения представител от фирмата, с който комисията контактува от 10 години. Назначен е на длъжност инженер поддръжка.
Длъжност, подчинена пряко на управителя на фирмата и посочена в актуализирания Доклад за безопасност. Всички останали служители са подчинени на тях.
Комисията винаги е контактувала само с него и той подписва Констативните протоколи като упълномощен представител на оператора в продължение на 10 години.
Тъй като нито г-н Станислав Иванов Попов, нито г-н Петко Иванов Нейков се явиха да подпишат акта, според закона за административни нарушения и наказания- ЗАНН, са изготвени писма до кмета на съответната община и съответното полицейско поделение ( в случая до районния кмет на район Надежда-Столична Община и до директора на 02 –РУ-СДВР-София) за съдействие при връчване на акта, като актовете са изпратени от страна на РИОСВ-Враца до тях.
Отговорът от районния кмет на район Надежда-Столична Община е, че поканата не е получена от нарушителя, въпреки неколкократните опити на куриерите да му я връчат.
Отговорът от 02 –РУ-СДВР-София е, че на посочения адрес на управлението на фирма КАМИБО – ж.к. „Надежда”, бл.155, вх В, ет.3, ап.71, област София, община Столична; гр.София 1220, ЕИК: 131157890, търсеното лице не е установено и на този адрес живее семейство от 2011г.
Експертът иска среща с Управителя на фирмата или упълномощено лице. За целта са определени дата и час на срещата на която никой не се появява.
Във всички Констативни протоколи фигурира адрес на управление на фирмата: : ж.к. „Надежда”, бл.155, вх В, ет.3, ап.71, област София, община Столична; гр.София 1220, ЕИК: 131157890, както и във търговския регистър.
Изискано е пълномощното на г-н Петко Иванов Нейков
Неговият отговор е, че никога не е имал пълномощно да представлява фирмата пред когото и да е.
Г-н Петко Иванов Нейков се е подписвал във всички съставени констативни протоколи като упълномощен представител на оператора;
В Министерството на околната среда и водите е подадено уведомление за класификация през 2016 г. на „КАМИБО ООД-ТП „ХИМЕНЕРГО”, ГР. ВРАЦА, с оператор в което фигурира единствено неговото име, телефонен номер и e-mail от страна на оператора.
В доклада за безопасност отново фигурира само неговото име.
Г-н Петко Иванов Нейков се е подписал на мястото на управителя на фирмата Станислав Иванов Попов във всички писма от тяхната фирма, както и е поставил мокър печат на същата.
Г-н Петко Иванов Нейков не е уведомил комисията както и РИОСВ-Враца за промяна на адреса на управлението на фирмата, а е подписвал всички констативни протоколи с този адрес ( който е невалиден –видно от направените справки с 02 –РУ-СДВР-София от 8 години).
Г-н Петко Иванов Нейков е подал погрешна информация в Министерството на околната среда и водите, РИОСВ-Враца, РДПБЗН-Враца, Д „ИТ“- Враца, Община Враца, за периода 2015г-2018г., като е подписал официални държавни документи без да е упълномощен за това.
Експертът пише писмо до него за това, че носи наказателна отговорност за това, че е подписвал официални държавни документи като упълномощен представител пък няма пълномощно и за това.
Че не е уведомил за смяна адреса на управление на фирмата.
Писмото обаче бива спряно отг-жа Цветинка Младенова Нейкова- Директор на Регионална инспекция по околна среда и водите-РИОСВ-Враца, твърди източникът на “Зов нюз”.
Писма-уведомления до Районна Прокуратура и до ДАНС –Враца отново са били спрени от Директорката, твърди още той.
Г-н Петко Иванов Нейков и г-жа Цветинка Младенова Нейкова са съпруг и съпруга.
Експертът описва в сигнала си до Прокуратурата, че е заплашен, от директорката,” че ако продължавам да се задълбочава в случая „КАМИБО“, ще бъда дисциплинарно уволнен.”
Единствената цел на всички предписания и назначени експертизи и анализи и съставения акт от Караиванов, е да се установи качеството на сяровъглерода както и на съоръжението, което го съхранява – дали е годно.
И ако то не е годно, тогава да последва премахването му и неутрализирането му.
Ако се стигне до неутрализиране обаче, това би струвало голяма сума пари на собствениците на фирмата.
Пари за сметка на живота и здравето на половин град или за екокатастрофа при авария.
А това е неминуемо рано или късно при толкова остаряло съоръжение без извършен технически преглед, твърди експертът.
Има ли желание за съдействие от компетентните органи?
Фактът, че експертът не е уведомен за смяна на адреса на седалището на фирмата както от г-н Петко Иванов Нейков, така и от директора на РИОСВ е обезпокояващ.
Мъжът близо 3 месеца търси фирмата за предявяване на акта и подписването му. Това го принуждава да потърси съдействие от страна на район Надежда-Общината и от полицията.
“Боли ме, че всичко това се случва в една правова и демократична държава в 21 век. Живот, здраве или екокатастрофа за сметка на удобното работно местенце или нечии интереси.”, казва той.
В момента цялото досие е иззето от ДАНС- Враца и Прокуратурата , както и от Министерство на околната среда и водите и там случая се разследва и разглежда.