Онкологични болници също трябва да открият Ковид отделения, според последните разпореждания на министерството.
Решение със слаба аргументация и с трудно разпознаваема логика, според “Право и здраве”.
Повечето Комплексни онкологични центрове в страната са с максимум 200 легла, от тях трябва да бъдат отделни около 20.
Тези 20 Ковид-пациенти, обаче ще изложат на риск останалите 150 в лечебното заведение.
За един онкоболен пациент срещата с Ковид ще е вероятно фатална. Тяхната имунна система е или отслабена или супресирана и в двата случая трудно ще се справи.
По рано през тази година в The Lancet беше публикуване проучване, което изследване клиничното протичане на Ковид 19 при онкоболни пациенти.
Според резултатите от проучването се наблюдава силно повишаване на 30 дневната смъртност. В над 70% от случаите заболяването протича тежко, много от пациентите умират без изобщо да стигнат до интензивно лечение, а тези, които получават такова остават в интензивните сектори дълго.
Освен прякото влияние на Ковид върху пациентите, заради малкото достъпни данни все още не е ясно как и им влияят медикаментите нито в комбинация, нито по отделно.
А преустановяването на основната им терапия, вероятно ще компрометира лечението.
От друга страна в Комплексните онкологични центрове, не са особено големи лечебни заведения, броят на специалистите в тях се брои на пръсти и на практика е невъзможно,
персоналът да бъде разделен на такъв, който ще лекува само коронавирус и такъв, който ще лекува раково болни, което също ще изложи на допълнителен риск и пациентите и онколозите.
Те от своя страна са тесни специалисти и трудно могат да бъдат заместени, а рискът да се заразят ще остави пациентите без здравна помощ.
И не на последно място Онкологичните центрове почти на разполагат с апаратура, която да позволи ковид – пациентите да се провежда интензивно лечение, да бъдат интубирани и тн.
Източник: “Право и здраве”