От РЗОК и РЗИ не знаят, че от декември 2020 г. до днес, КОЦ -Враца приема спешните пациенти на отделението по “Хирургия” на МБАЛ “Христо Ботев”.
През декември 2020 г., по молба на изпълнителния директор на болницата д-р Петър Керемедчиев приемът на пациентите, нуждаещи се от спешна хирургична намеса бе поет от Комплексен онкологичен център – Враца.
През февруари 2021 г. обаче става ясно, че Регионалната здравноосигурителна каса не знае, че хирургията в Многопрофилната болница за активно лечение във Враца продължава да изпраща спешните си пациенти в Онкоцентъра.
Още по-фрапиращото е, че не е наясно и с това, че ръководството на КОЦ-Враца още в средата на януари 2021 г. е изпратило писмо до РЗОК с искане за вътрешно разместване на леглата, за да може да се поеме потокът от пациенти, за които спешната намеса е животоспасяваща.
В документа, изпратен от Комплексен онкологичен център -Враца изрично е указано, че поради напрегнатото положение, свързано с приема на пациенти на МБАЛ “Христо Ботев”-Враца се налага вътрешно разместване на леглата, като 5 от отделението по “Химиотерапия” да преминат към отделението по “Хирургия”.
Потърсихме директора на РЗОК – Враца Светозар Симеонов, който категорично заяви, че не разполага с такива документи, но може би РЗИ има информация…
Той каза още, че плащанията по пътеки към Онкоцентъра са определени и не успя да обясни пред репортера ни по какъв начин КОЦ-Враца ще получи средства за лечението на спешните пациенти на МБАЛ “Христо Ботев”-Враца, както и ще бъде ли достатъчна легловата база в отделението на КОЦ, след като вече са възстановени плановите операции.
Така хирурзите са поставени в деликатната ситуация да избират коя операция на онкоболен може да планират за по-късно във времето, за да се пазят места за спешни пациенти.
Още по-неясно е как ще се заплати тази дейност на общинското лечебно заведение, защото в РЗОК-Враца не е постъпвало уведомително писмо от директора на МБАЛ “Христо Ботев”-Враца, за това, че отделението по Хирургия реално не може да извършва операции на спешни пациенти и те се пренасочват към Онкоцентъра.
От своя страна РЗИ и РЗОК би трябвало да са напълно наясно, колко струват оперативните пътеки, колко дни е минималният и максималният престой след оперативна интервенция, както и с това че лечебните заведения не са благотворителни дружества, пък било то и общински.
Пред “Зов нюз”, работещи в Хирургичното отделение в КОЦ-Враца споделиха, че изнемогват, но не се оплакват и продължават да работят, а като основен проблем посочиха орязаната леглова база и липсата на средства по пътеки.
Питаме, показателен факт ли е описаната ситуация за отношението на здравните чиновници към отделението, в което се извършват едни от най-тежките операции в цяла Северозападна България?
Пречат ли умишлено здравните чиновници на лекарите да работят спокойно и отнемат ли правото на пациентите на качествено здравеопазване?
И ако същите тези чиновници не са “получили” уведомителни писма или други документи, дали обажданията от Спешен център към Хирургията на КОЦ-Враца не са достатъчен факт как, къде и по какъв начин се лекуват пациентите, имащи нужда от спешна хирургична намеса?
“Крайно време е местните политици да излязат и да кажат, кой подкрепя продължаващото нахално нехайство на здравните чиновници от двете структури на министерството”, възмущават се лекари и допълват, че често се налага да изписват хора по документи, но да им търсят легла в други отделения, защото състоянието им не позволява домашно лечение.