петък, 14 ноември 2025 г.

други новини

Прочети още

България спира износа на горива към ЕС с временна мярка

Народното събрание прие решение за въвеждане на временна мярка, с която се ограничава износът и вътреобщностните доставки на нефтопродукти до други държави – членки на Европейския съюз.

Мярката е въведена на основание чл. 86 от Конституцията на Република България, както и съгласно чл. 36 от Договора за функционирането на ЕС и Регламент (ЕС) 2015/479 относно общите правила за износ.

С решението се забранява износът и доставките на конкретни видове горива и нефтопродукти с определени кодове по Комбинираната номенклатура.
Изключения ще се допускат за зареждане на плавателни и въздухоплавателни средства, както и за нуждите на въоръжените сили на държави от НАТО или ЕС, участващи в отбранителни дейности в рамките на общата политика за сигурност и отбрана.

Контролът върху изпълнението на забраната се възлага на Агенция „Митници“ и Националната агенция за приходите.
По изключение директорът на Агенция „Митници“ ще може да разрешава износ или доставка, когато това е необходимо за изпълнение на международен договор, предотвратяване на значителни вреди за български икономически оператор, осигуряване на хуманитарна помощ или друг обществен интерес.

Решението предвижда още до 7 ноември 2025 г. председателят на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ да извърши проверка на наличните количества нефт и нефтопродукти.

Документът е приет от 51-вото Народно събрание на 31 октомври 2025 г. и влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.

Снимка: БГНЕС