Гълъбарник или свърталище на наркомани – това са алтернативите за една от знаковите сгради в района на болницата, в която през годините са работили едни от най-големите имена в кардиологията във Враца, а след това и екипът на ТЕЛК .
В момента мястото е превърнато в гълъбарник и частен склад, установи проверка на “Зов нюз”.
Историята иронично ще я озаглавим “Гълъбарникгейт” …
Посетихме мястото в съботната сутрин на 13-ти август, вратата на сградата беше заключена, но въпреки това репортерското ни око успя да види някои от най-любопитните пернати.
Това съвсем не беше лесно, защото прозорците са мръсни и допълнително покрити с картон и решетки, така че гълъбите могат да се видят само в най-високата им част.
При обиколка на обекта и ориентирайки се по звука, екипът ни установи, че птиците са “настанени” в цялата дясна половина на сградата.
Върнахме се отново в следобедните часове и намерихме на място “стопанина” на гълъбарника.
Оказа се, че той е служител на МБАЛ “Христо Ботев” – Враца, който отказа да се представи пред репортер на медията ни, но сподели че ключ от сградата има още от старото АСЧ на МБАЛ-“Христо Ботев”-Враца.
Служителят на болницата каза още, че отглеждането на гълъбите е просто негово хоби.
Мъжът не отговори на въпроса ни дали директорът на врачанската болница д-р Петър Керемедчиев е запознат за какво точно се използва старата сграда и не ни допусна да снимаме в обекта.
Успяхме обаче да заснемем входа, където бяха прилежно подредени и … нови автомобилни гуми, за които служителят на болницата любезно ни обясни, че си ги е докарал от Германия.
От разказа на влезлия в незаконно владение на сградата болничен служител стана ясно, че на това място се докарват и различни видове отпадъци от болницата, които после се извозват от фирма от Монтана.
Не стана ясно обаче какви точно са отпадъците.
За финал мъжът обясни, че ако не е той да стопанисва сградата, то тя би се превърнала от гълъбарник в свърталище на наркомани.
Питаме кои са отговорните лица, които са позволили да бъде създаден незаконен гълъбарник до лечебните заведения, намиращи се на територията на болничния комплекс?
Опасно ли е това за болните, които се лекуват в близките центрове?
Запознат ли е директорът на болницата д-р Петър Керемедчиев с “Гълъбарникгейт”?
Екипът ни направи опит да се свърже с него, но до публикуване на материала не получихме отговор на нашите обаждания.
За финал припомняме, че още през 2019 г. Министерски съвет даде позволение да бъдат продадени бившите сгради на ТЕЛК.