Адвокатурата обяви законопроекта на ГЕРБ за противоконституционен

От внесените за разглеждане промени в НК следва, че държавата признава своето безсилие да изпълнява конституционните си задължения спрямо непълнолетните, останали без грижа, пишат в становище от Висшия адвокатски съвет.

 

Висшият адвокатски съвет (ВАдвС) излезе с крайно негативно становище във връзка с предложените от ГЕРБ законови изменения за утежняване на наказанията на непълнолетните убийци.

obyava za rabota vratsa

Нещо повече, адвокатурата намира предложените поправки в Наказателния кодекс (НК), с които се отнема възможността за редукция на наказанията за децата, извършители на тежки престъпления, за противоконституционни.

Припомняме, че поредните “спешни” поправки в НК, бяха предложени от група народни представители от ГЕРБ след зверското убийство на момиче в Галиче, което бе извършено от непълнолетен.

Премиерът Бойко Борисов лично пое ангажимент към близките на убитата, че ще се вземат мерки да не се повтарят жестокости като тази и нареди изготвянето на проект за законови изменения в тази насока.

“Разумният подход към определяне на интензитета на наказателната репресия изисква съобразяване с реалните факти и постиженията на криминологичната наука. Азбучна истина е, че наказателната политика на първо място трябва да обслужва обществения интерес, който изисква отстраняване на предпоставките за извършване на престъпления и привеждане на престъпността в приемливи граници”, посочват обаче в становището си от ВАдвС.

“Необоснованото утежняване на наказателната отговорност при всяко по фрапиращо престъпно посегателство се превърна в законодателна практика.

Конституцията постановява, че отглеждането и възпитанието на децата до пълнолетието им е право и задължение на техните родители като същевременно акцентира на подкрепата, която те да подучат от държавата (чл. 47, ал. 1). Съгласно чл. 47, ал. 4 от Конституцията, децата, останали без грижата на близките си, се намират под особената закрила на държавата и обществото”, поясняват адвокатите.

Според становището на ВАдвС, от внесените за разглеждане промени в НК следва, че държавата признава своето безсилие да изпълнява конституционните си задължения.

“Вносителите обаче са заложили на тезата, че има непоправими деца, в противовес на досега възприетата хуманистична наказателна доктрина, според която основната, приоритетната цел на наказанието по отношение на непълнолетните, извършили престъпление, е тяхното превъзпитание и подготовката им за общественополезен труд (вж. чл. 60 ИК във вр, с чд. 36 НК)”, пише още в становището.

Съветът категорично не одобрява и предложените промени в чл. 63, ал. 2 НК, които са насочени към драстично увеличаване на наказанията общо за всички непълнолетни, навършили шестнадесетгодишна възраст,

които са извършили престъпления, наказуеми с повече от десет години лишаване от свобода. “Промените не са основани на актуални научни анализи на ръста и динамиката на съответния вид престъпност.

Преценявани съобразно разпоредбата на чл. 37, буква “6” от Конвенцията за правата на детето, така както е изтълкувана в Общ коментар № 24 от 2019 г. на Комитета по правата на детето, представляват непропорционално ограничаване на свободата на лица, които са в детска възраст”, категорични са адвокатите, предава “Правен свят”.