Дядо Коледа се върна на Северния полюс, след като раздаде на деца и възрастни във всички страни по света над 7,5 млрд подаръци през нощта срещу Рождество.

obyava za rabota vratsa

Това съобщи обединеното командване на аерокосмическата отбрана на Северна Америка (НОРАД), предаде ТАСС .

“Дядо Коледа се върна у дома, той пристигна на Северния полюс”, се казва в съобщението.

Последната спирка по пътя му към дома бяха Хаваите. НОРАД, което включва системите за противовъздушна и противоракетна отбрана на Канада и САЩ, “проследява” пътя на Дядо Коледа от 1955 г. с помощта на радари и сателити.

 Дядо Коледа излетя от резиденцията си на Северния полюс на 24 декември на шейна, теглена от девет елена. Размерът на шейната се измерва в сладкиши, и тя е 75 захарни пръчици или 150 бонбони дължина, ширина – 40 пръчки или 80 бонбони. Височината на шейната също се измерва в сладкиши и се равнява на 55 захарни пръчици или 110 сладки, теглото на шейната по време на излитане е колкото на 75 хиляди бонбона.

Превозното средство се изправи пред трудна задача – да пренася значителен товар над целия свят, тъй като Дядо Коледа тежи около 117 килограма, а теглото на подаръците е стотици десетки тона.

Хиляди жители на Филипините посрещнаха Коледа в евакуационни центрове заради тайфун.

Проектът NORAD Santa Follows стартира през 1955 г., когато основен универсален магазин в Колорадо публикува реклама, призоваваща децата да се обадят на Дядо Коледа. Въпреки това в телефонния номер, посочен в съобщението, се появи грешка и вместо Дядо Коледа, операторът свързваше повикванията с горещата линия на континенталната команда на противовъздушната отбрана (предшественик на NORAD).

Оттогава всяка година на Бъдни вечер военновъздушната база в Колорадо става Коледен център за проследяване на пътуванията на Дядо Коледа. За бързо проследяване на маршрута NORAD използва четири системи за управление – спътници, радари, изтребители в небето над САЩ и Канада, и специални „камери на Дядо Коледа“, видеоклипове от които са достъпни в YouTube.

Според традицията девет елена носят шейни във въздуха, а сеното, морковите и овесените ядки служат като „гориво“ за елените.

Отпътуването беше предшествано от внимателна подготовка: Дядо Коледа нахрани елените, даде последните заповеди на елфите и лично проследи опаковкането на подаръците.

Източник: Dir.bg