Старите – нови управители на 3 лечебни заведения
във Враца бяха почти единодушно избрани от Общинския съвет.
Гласуването за удължаване на договорите
за управление обаче не мина без дебати. Те се разгоряха първо в залата, но после продължиха и в кулоарите.
Първо общинският съветник Борислав Банчев заяви,
че „за пореден път се внася докладна, която е меко казано обидна за съветниците”. „Знам, че по-голямата част от тях са потънали в някакви зависимости към Община, кмет и т.н.”, каза той по адрес на колегите си, за да поясни защо не приема процедурата. „Ясно е на всички в залата, че след 9 месеца, като дойде новата власт, ще смени тези управители. Той упрекна вносителя на докладната, че не си е направил дори труда да посочи някакви конкретни цифри за дейността на лечебните заведения. Това трябвало да се направи, за да има по-добър ориентир в развитието им.
В отговор вносителят Румен Антов обясни,
че дружествата отчитат дейността си на всеки 3 месеца. Документите се сканират всеки път и се изпращат на всеки общински съветник, за да може непрекъснато да са в течение на случващото се.
На изказването на Борислав Банчев се противопостави
и съветникът от БСП Стефка Кузманова. Тя даде пример с това, че училищните директори се явяват на конкурс еднократно. После продължават безсрочно да са на поста. Според нея тримата лекари не са по-малко доказали се, за да се явяват на конкурс всеки 3 години. Това по думите й означава, че се подлагат на една унизителна процедура.
Общинският съветник Иво Ралчовски заяви
в залата, че за едно лечебно заведение безспорно е важен финансовият резултат, но има и друго. По-съществени за всяко едно от тях са резултатите от лечебната дейност. „Аз лично не си спомням в Общинския съвет да е разисквано някакво неблагополучие на тези 3 лечебни заведения.”, аргументира се д-р Ралчовски. „За разлика от някои други, те се управляват доста добре”, категоричен бе той.
Общинският съветник от ВМРО Красимир Ангелов пък
поиска да бъдат изслушани самите управители, които присъстват в залата. Уточнението той направи, имайки предвид, че спешен служебен ангажимент не позволи на д-р Костадин Шахов да бъде заедно с колегите си д-р Надя Иванова и д-р Григор Томов. Съветникът Ангелов заяви още: „След няколко месеца ще се смени съставът на Общинския съвет и тогава ситуацията би била по-неблагоприятна за тях /управителите – б.р./ при положение, че получават служебен мандат.”
Зам. председателят на местния парламент д-р Владимир Христов пък контрира
колегата си Стефка Кузманова. Той беше категоричен, че за него конкурсите не са унизителни, а гаранция за това, че публичните средства ще се управляват от най-подходящите кандидати.
Кузманова се възползва от правото си на дуплика и поясни, че Христов е частично прав. Тя не е имала предвид процедурата като цяло, а срока на мандата от 3 години, което за нея наистина е унизително.
Последвното изказване беше на Десислава Димитрова,
според която думата не трябвало да се дава на управителите, а Общинския съвет като принципал трябва да вземе решението си. С това разискванията бяха прекратени.
Журналистите обаче потърсиха мнението на преизбраните
управители във връзка с изказаното в зала.
„По никакъв повод не го приемам като някакъв „служебен подарък”.
Това е в резултат на моята работа от 1998 година, когато за пръв път станах управител и смятам, че съм доказала, че няма нужда да ми се подарява нещо, а съм си го заслужила.”, коментира в кулоарите управителят на „Центъра за психично здраве” д-р Надя Иванова.
С нея напълно се съгласи и колегата й д-р Григор Томов,
който ще продължи да управлява КОЦ- Враца. Той обаче беше по-обстоятелствен. „Първо законодателят е определил точка, в която конкретно казва, че /даже не при добри финансови резултати!/ работодателят, Общинският съвет може да преназначи или да удължи срока на дейност на управлението за още 3 години и не само 1 път. Второ – имаше един довод, в който се казваше, че следващото управление на Общински съвет щяло да ни освободи. Тогава трябваше да се направи конкурс и да се избере такъв управител, който следващия управленски мандат на Общинския съвет няма да го освободи.” Според него никой не може да каже сега кой ще управлява след местните избори. „В нашите договори пише, че наистина Общинският съвет може да освободи управителя, но при определени изисквания. Думата „служебен мандат” е измислена от някой и е нормално в Общинския съвет да няма пълно единомислие относно удължаването на сроковете за управление. Ако има пълно единомислие, ще напишете, че се е гласувало като по времето на Бай Тошо.”, коментира в заключение д-р Томов.