“Няма притеснения във Видинска митрополия при Синодална проверка на ( дю дилиджънс) “ – сподели за “ Зов нюз” протосингелът арх. Антим.
Той обясни,че името “ ЦУЛЯ” е названието на местността, в която е построен Добридолския манастир.
Решението за регистрация на дружество, което да строи и ремонтира храмове и манастири, както и хотелските им части за туристи, е било продиктувано преди години от благородни и прагматични мотиви – да се влагат по-малко средства в тези дейности.
С отпуснатите по европроекти средства в размер на 232 524,40 лв. са обучени и катехизирани безработни лица, които са станали трудово заети, придобили преди това специфични за целта знания и умения.
Често митрополитските администрации не попадат на подходящи фирми за ремонт, строителни и реставрационни дейности, губи се ценно време в подписването на договорните отношения, контрола и обратната връзка с избраните изпълнители – допълни духовникът.
Арх. Антим добави още, че с въпросните средства, спечелени по добре изработени проекти, е закупена и е в работен процес модерна техника.
Видинска митрополия е може би единствената, която разполага с електронен и книжен вариант на цялостна информационна единица за всеки храм и манастир в епархията, която е стикована под негово ръководство.
Духовникът, който е родом от Благоевградско, е подстриган за монах във Видинска епархия от сегашния епископ Сионий и познава отлично цялостната църковна обстановка, защото там е преминало цялото му служение до ден днешен.”
С встъпването си в длъжност митрополит Даниил е назначил одит от фирма, несвързана със Светия Синод, която извърши независимо проучване на финансите и е подала доклад за изрядност на митрополита и Синода” – информираха запознати със счетоводните дела в епархията.
Междувременно стана ясно, че освободеният по време на синодално заседание преди дни игумен на Бачковския манастир – архимандрит Самуил Теодосиев отново ще бъде приет в клира на Видинска епархия.
Той е родом от Русе, беше от 2009 г. председател на старинния храм „Св. Петка” във Видин и служеше и в митрополитския храм „Св. Николай Чудотворец”,когато в края на 2017 г. бе назначен също от Св. Синод на въпросната длъжност,известна в църковните среди като изключително труден кръст.
Архимандрит Самуил е 46-годишен, приел монашески подстриг в манастира в с. Скрино в Неврокопска епархия. Има богословска магистратура от Великотърновския университет и е духовно чедо на Белоградчишкия епископ Поликарп – викарий на Патриарх Неофит.
Трите манастира в България- Рилски, Бачковски и Троянски са ставропигиални – под прякото управление и контрол на Св Синод, което прави често игумените и монашеството в тях обекти на неразбиране, незаслужени упреци и мишени на интриги от мирски и църковни среди, поддали се на дребнави оплаквания и жалби.
Наташа Войкина