„Образованието е стратегически и национален приоритет в програмата на ГЕРБ-СДС.
Вие знаете какво сме направили в годините досега и аз вярвам, че точно вие сте хората, които можете да направите мъдра преценка“,
с тези думи се обърна водачът на листата на ГЕРБ-СДС за област Враца Петя Аврамова към учители на среща-разговор за бъдещето на образованието.
На срещата с близо 100 учители и възпитатели от общината присъстваха и кандидатът за народен представител Мартин Харизанов, общинският ръководител на ГЕРБ-Враца Калин Каменов, общински съветници и членове на ръководството на партията в общината.
На събитието накратко беше представено постигнатото в последните години и основните приоритети за образованието в управленската програма на ГЕРБ-СДС.
Минималната заплата за учител през 2021 г. е 1260 лв, с допълнителни средства в размер на над 1 млрд. лв. за последните 4 години са модернизирани цялостно над 500 образователни институции.
Построени са 12 нови училища и надстроени 44. Само за област Враца отпуснатите средства за ремонтни дейности за периода 2017-2020 г. на държавни и общински образователни звена са в размер на 8 млн. лв.
Финансирани са проектите за изграждане на СТЕМ центрове в над 260 училища в страната, от които в осем училища от област Враца на стойност 1 204 920 лв.
За учебната 2020/2021 година облат Враца е първа в страната по изпълнени целеви стойности 75 % към 25 % в съотношението професионално към профилирано обучение.
В програмата на ГЕРБ-СДС за следващ управленски мандат е залегнало повишаването на разходите за образование до 5 на сто от БВП, в това число увеличение на разходите за висше образование до 1 на сто.
Програмата предвижда още учителската заплата да достигне 2 500 лв., а тази на университетските преподаватели 2 800 лв, увеличаване на процента допълнителни средства за училищата и детските градини в малките населени места, разширяване на обучението по компютърни технологии, насърчаване на образователните иновации на всички нива в системата, построяване на 10 нови училища и надстрояване на други 50 с цел преминаване на едносменен режим.
В последвалата дискусия всички учители бяха категорични, че системата на делегирани бюджети, въпреки някои недостатъци, е най-доброто, което е правено за образованието в последните години и трябва да бъде запазена.
Приказките в последните два месеца, че средствата в системата, не отговарят на качеството на образованието, могат да се разчетат като индикация за намаляването им в бъдеще, изразиха притеснението си преподаватели.
„Аз не съм свидетел на проблемите, които колегите ми са имали през 2007 г., но мога да кажа, че да се работи в системата на образованието в момента е удоволствие. Подкрепата я имате, защото сте се доказали“, заяви млад учител от общината.