Арх. Ташева, МРРБ се „тресе“ от скандали, но вече повече от половин година никой не споменава какво се случва с пътищата в Северозапада. Какъв е Вашият коментар по темата?
Аз самата пътувам ежедневно във връзка с кампанията в последните седмици. Пътищата ни са от миналия век. Философия на управлението от последните две десетилетия е „кърпенето“ на места, където се появят проблеми. За съжаление, това не важи за пътищата в Северозапада. Не знам дали и какъв контрол се осъществява на пътищата от републиканската мрежа, по които се движим със сравнително по-голяма скорост, но е факт, че има много опасни дупки, които стоят с месеци. Не мисля, че стандартът в нашия регион е такъв, че да предполага хората да могат да си позволят постоянен ремонт на автомобилите си. Понякога цената се измерва и в човешки животи, което е недопустимо.
Все по-близо или по-далеч сме от финал на пътя Видин-Ботевград?
Разкритията от последните месеци за злоупотребите в обществените поръчки и ин хаус процедурите при проектирането на инфраструктурни обекти – магистрали и пътища , несъмнено се отразява и на обществените нагласи. Хората вече подозират, че кражбите и незаконното строителство, възлагано от държавни дружества, не е просто прецедент, а практика. Държа да подчертая, че за кражба считам и нецелесъобразното изразходване на средства и отклоняването им към определени „джобове“. Все пак не говорим за това да вземеш близалка от магазин. Става въпрос за милиарди левове. Ако при строителството на магистрала Хемус е имало злоупотреби, както стана ясно, можем да предположим, че и при работата по други големи инфраструктурни обекти като Е79 може да се е случило нещо подобно.
По отношение на пътя Видин-Ботевград – нещо, което ми направи впечатление, разглеждайки публично достъпната информация, беше че договорът за проектиране и строителство с изпълнителя е от 03.09.2019г., а първото разрешение за строеж е от 14.10.2019г. Как е възможно за един месец да се направи и одобри проект с подобен мащаб и да се организира строителството? Това на практика е невъзможно. Трудно, но все пак донякъде възможно би било, само ако проектът е бил предварително изготвен.
Също така интересно и важно е да се отбележи, че първоначалната цена за проектирането и изграждането на Лот 2 от пътя Мездра – Ботевград е 222 479 992лв. съгласно договорното споразумение. В последствие тя нараства до 333 680 187лв. съгласно допълнително споразумение. Със същото допълнително споразумение се удължава и срокът на изпълнение с година и три месеца. Завишаването със 111млн. на цената се обосновава с непредвидени обстоятелства, които обаче, четейки допълнителното споразумение на мен лично ми се струват съвсем предвидими.
Какъв е изводът – пускаш обществена поръчка, печелиш я с по-ниска цена като спестяваш, умишлено или не, част от оскъпяващите и усложняващите обстоятелства, след което вдигаш цената, без да се променя изпълнителят. Цената за проектирането е над 3 млн. лева, което е повече от достойно заплащане и едно добро предварително проучване от проектанта, би трябвало да изключи вероятността за „непредвидени“ обстоятелства.
Това, което на мен лично ми направи впечатление е, че има издадени разрешения за строеж за отделни участъци на пътя Мездра – Ботевград, някои с дължина по 500м., по 2км. и т.н. Всичките са издадени с т.нар. предварително изпълнение по чл.60 от АПК, но описаните в разрешението мотиви по никакъв начин не са относими към тези в чл.60 от АПК, в който става въпрос за неотложност, защита на населението и други. Според някои юристи, това води до несъстоятелност на самия акт.
Дали е възможен или не, макар и очевидно доста скъп , финалът на строителството на пътя Мездра – Ботевград зависи основно от това дали има участъци с незаконно строителство, както се оказа на магистрала Хемус, а и не само. Действащото законодателство не предвижда узаконяване и това би блокирало като цяло завършването.
Ако България има едно отговорно и амбициозно управление, което да разпределя ефективно средствата, не само ще се завършат изключително важни обекти като този, но и ще се стартират много други. Зависи от избора, който хората ще направят на 14.11.2021 г.
Защо е важна инфраструктурата в Северозападния регион?
Добрата инфраструктура несъмнено е необходимо условие за развитието на всеки аспект от икономиката на една държава, независимо дали става въпрос за производство или услуги, но като родител на три деца, най-добрата инвестиция за мен е образованието. Качествено, адекватно образование, което ще изгради нова модерна визия за Северозапада . Инвестицията в добри идеи и компетентности е с най-голяма възвръщаемост.
Какво споделят хората при вашите срещи?
Липсата на работа и покачването на цените на основни стоки и услуги определено притеснява хората. В малките населени места, повечето хора са поставени в пълна зависимост, за да гарантират най-елементарни нужди за преживяване. Опитвам се да им вдъхна кураж и вяра, че могат с общи усилия да излязат от този омагьосан кръг и вярвам, че на предстоящите избори това ще се случи. Разочарованието от факта, че вече 8 месеца няма редовно правителство в условия на криза е огромно. Опитвам се да ги мотивирам да отидат и да гласуват свободно и без страх.
За “Демократична България – обединение”, гласувайте с №30 машинно и в бюлетината, за арх. Марина Ташева, гласувайте с преференция 102.