От 9 ноември 2020 г. българските граждани, пребивавали повече от 12 часа през последните 14 дни в България или друга държава, която не попада в списъка на Чешката република за държавите с нисък риск от COVID-19,
при пътуване до Чешката република са длъжни:
Предварително да попълнят и изпратят електронен формуляр на интернет адрес: https://plf.uzis.cz.
Получената електронно след попълване на формуляра Карта на пътуващия, следва да бъде представена при поискване от граничните власти на Чешката република, информират от МВнР.
В петдневен срок след пристигане в Чешката република гражданите са длъжни да си направят PCR тест за COVID-19. Тестът може да бъде заместен и от такъв, направен през последните 72 часа в друга държава-членка на ЕС.
Горните ограничения не се отнасят за:
трансграничните работници, транзитиращи пътници в рамките на 12 часа, или пътуващи по спешност в Чешката република в рамките на 12 часа по здравословни или бизнес причини.
Изискванията за попълнен електронен формуляр при пътуване в Чешката република и за представяне на PCR тест не се отнасят и за работниците в международния транспорт.
Остават в сила всички въведени до сега карантинни мерки на територията на страната.
Допълнителна информация пътуващите могат да намерят тук.
Ето и списъкът на държавите с нисък риск от зараза с COVID-19 (в сила от 9 ноември 2020 г.):
Австралийски съюз, Дания, Естония, Финландия, Исландия, Япония, Република Корея, Кипър, Литва, Латвия, Германия, Норвегия, Нова Зеландия, Гърция, Сингапур, Швеция, Тайланд, Ватикан.
При нужда от съдействие българските граждани в Чешката република могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Прага на следните телефонни номера: +420 222 212 011; +420 222 211 258, както и на дежурен телефон в извънработно време: +420 774 790 991. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на посолството: Embassy.Prague@mfa.bg. Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция “Ситуационен център”: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: crisis@mfa.bg.