„Масов имунитет едва ли би могло да има в България на този етап. Причината е, че преболедувалите са прекалено малко.“
Това заяви директорът на “Пирогов” проф. д-р Асен Балтов след проведена среща на директорите във ВМА.
„Аз не съм съгласен с цифрите, които споменават някои привърженици на т. нар. „стаден имунитет”. Мисля, че не повече от 6-7% от населението на България се среща с коронавируса”, обоснова мнението си той.
Проф. Балтов коментира възможността за лечение с кръвна плазма. По думите му това не може да бъде панацея все пак.
„Трябва обаче да имаме пациенти, които са преболедували и имат доста добро количество антитела. Това се измерва предварително. Има и възрастова граница, в която могат да бъдат кръводарителите. Тя е от 18 до 60 години. Тези изисквания стесняват възможния брой на донорите”, обясни специалистът.
Той посочи, че трябва да се види дали тя ще е трайна, или ще се прави всяка година, подобно на противогрипната.
„Има мутации на щамовете и нищо чудно да се наложи тя да бъде преработвана постоянно”, добави Балтов.
Директорът на “Пирогов” отговори и на притесненията относно ваксината и конспирацията за ваксинация с монтиране на чип.
„Проблемите, свързани с коронавирусните инфекции, засягат всички слоеве на обществото – както бедните, така и богатите. Най-вероятно на някого това не му харесва. Има и нещо друго, българинът, както е известно, „разбира” от много работи, включително от вирусология, от ваксинации, от чипове и от какво ли още не”, коментира Балтов.
По думите му повечето разбират тази мярка, но има и такива, които негодуват или обвиняват медиците в своеволие. Проф. Балтов смята, че българинът е показал дисциплина при изпълнението на мерките за сигурност.