Медиците от цял свят, които са на първа линия с борбата с коронавирусната инфекция се сблъскват с не само с последиците от пандемията, но и с глобалната инфодемия, която разпространява дезинформацията по-бързо от вирус.

Според експерти анонимните истории, които твърдят, например, че кокаинът може да бъде лекарство за вируса, или пък, че коронавируса е разпространен като биологично оръжие от Китай или САЩ, вече са се разпространили по-бързо от самия вирус. И това се случва на фона на факта, че повечето от компаниите-собственици на социални мрежи и платформи вече трият съдържание с фалшиви новини и позволяват на Световната здравна организация да пуска безплатна реклама.

Всъщност цунамито на невярно и подвеждащо съдържание за коронавируса не е изолирано огнище на дезинформация, а част от глобална чума.

Насърчаването на фалшиви новини чрез споделянето – например, че ваксините не са ефективни срещу болести, или сериозното наплашване на хората, е от огромно значение. Например, една публикация за това, че джинджифилът е 10 000 пъти по-ефективен за лечение на рак, отколкото химиотерапията, е харесана, споделена и коментирана повече от 30 хиляди пъти.

Затова призоваваме техническите компании – собственици на интернет-базирани медии и социални мрежи за незабавни действия, за да се спре потока на дезинформация в здравеопазването, и да се овладее кризата в общественото здраве, която той предизвика.

Защото ние сме тези, които работим в болниците за обществено здраве по целия свят, всички сме твърде добре запознати с реалните въздействия на тази инфодемия. Ние сме тези, които лекуват малките деца, хоспитализирани с морбили – напълно изчезнало някога заболяване, което сега се разпространява все по-бързо благодарение на анти-ваксърската пропаганда.

Какво може да се направи? Платформите за социални медии трябва да започнат работа с две очевидни и спешни стъпки:

Първо, те трябва да обръщат специално внимание на постове с дезинформация за здравето на хората. Това означава да предупреждават и уведомяват всеки човек, който е видял или взаимодействал с дезинформация за здравето, като се споделят само публикации с проверени факти – това ще помогне на потребителите да не вярват на лъжи.

Докато платформи като Facebook вече предприеха политика да трият всички постове, докладвани като дезинформация, то тази стъпка може да се окаже недостатъчна, тъй като милиони хора може да са видели публикация, преди да бъде проверена и свалена.

Ето защо призоваваме спешно Facebook да предупреди ВСИЧКИ потребители, които са станали жертва на такова съдържание, като даде права на потребителите не само да маркират, но и да свалят лъжливи публикации.

Второ, платформите трябва да преразгледат алгоритмите, които решават какво виждат хората и какви постове и реклами им се предагат. Това означава лъжливи постове, както и фалшиви новини вместо да се публикуват повече по групите, да се показват значително по-малко.

Каналите с фалшиви публикации, които продължат да лъжат потребителите си, да бъдат премахнати изобщо от алгоритмите, които препоръчват съдържание.