Европейската комисия обяви мащабен план за солидарност. Той е на стойност 100 милиарда евро и е създаден в отговор на епидемията от коронавирус в света.
Спасяването на човешки живот и подпомагането на препитанието на хората са от жизненоважно значение в тези времена на тежка криза.
Европейската комисия засилва действията си, като предлага да се създаде инструмент за солидарност, наречен SURE, на стойност 100 милиарда евро, който ще помогне на работниците да запазят доходите си, а на предприятията — да оцелеят.
Чрез новия инструмент ще бъдат осигурени до 100 милиарда евро под формата на заеми за страните, които се нуждаят от тези средства, за да гарантират, че работниците ще получават доход, а предприятията ще запазят служителите си.
Това ще позволи на хората да продължат да плащат своя наем и сметки и храната, която купуват, и ще допринесе за осигуряването на така нужната стабилност на икономиката.
Заемите ще се основават на гаранции, предоставени от държавите членки, и ще бъдат насочени там, където нуждата от тях е най-спешна.
Всички държави членки ще могат да използват този инструмент, но той ще бъде от особена важност за най- тежко засегнатите страни.
SURE ще подкрепя схеми за намалено работно време и подобни мерки, за да помогне на държавите члеки да запазят работни места и да защитят наети служители и самостоятелно заети лица от риска да бъдат освободени от работа или да загубят дохода си.
Фирмите ще могат временно да намалят работното време на служителите си или временно да спрат цялата си дейност, като държавата ще осигури подпомагане на доходите за неизработените часове.
Самостоятелно заетите лица ще получат заместване на дохода с оглед на настоящата извънреднаситуация.
Подпомагане ще получат също земеделските стопани и рибарите.
Селското стопанство и рибарството в Европа имат съществена роля за осигуряването на храната, която ядем.
Те са сериозно засегнати от кризата, което на свой ред засяга нашите вериги за доставки на храни и местните икономики, поддържани от този сектор.
Както и при структурните фондове, използването на Европейския фонд за морско дело и рибарство ще стане по-гъвкаво. Държавите членки ще могат да предоставят подкрепа:
на рибарите — за временното спиране на риболовната дейност;
на производители на аквакултури — за временното спиране или намаляването на производството;
и на организациите на производителите — за временното съхранение на рибни продукти и продукти от аквакултури.
Комисията също така скоро ще предложи набор от мерки, за да гарантира, че земеделските стопани и другите бенефициери ще могат да получат необходимата им подкрепа от общата селскостопанска политика, например чрез предоставяне на повече време за внасяне на заявления за подпомагане и повече време, за да се даде възможност на администрациите да ги обработват, увеличаване на авансовите плащания при директни плащания и на плащанията за развитие на селските райони и осигуряване на допълнителна гъвкавост за проверките на място, за да се сведе до минимум необходимостта от физически контакт и да се намали административната тежест.
Ще бъдат подпомогнати и най-нуждаещите се лица.
В по-голямата част от Европа е въведено социално дистанциране с цел забавяне на
разпространението на вируса и именно за това е важно хората, които разчитат на
други хора за удовлетворяване на най-основните си нужди, да не бъдат лишени от
тази помощ.
За посрещането на това предизвикателство ще бъдат внесени изменения във Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица: по- специално ще се въведат електронни ваучери, за да се намали рискът от зараза, и възможност за закупуване на предпазни средства за лицата, които оказват помощ.
Всички тези мерки се основават на настоящия бюджет и за тях ще се използва всяко свободно евро.
Те показват необходимостта от приемането на стабилен и гъвкав дългосрочен бюджет на ЕС. Работата на Комисията ще бъде насочена към това да се гарантира, че ЕС може да разчита на стабилен бюджет, за да се изправи отново на крака и да напредва по пътя към възстановяването.
Във връзка с приетите днес предложения председателят Фон дер Лайен заяви:
В настоящата криза с разпространението на коронавируса ефект ще имат само най-силните ответни действия. Трябва да използваме всичко, с което разполагаме. Всяко свободно евро в бюджета на ЕС ще бъде пренасочено към борбата с коронавируса, всяко правило ще бъде облекчено, за да може финансирането да бъде използвано бързо и ефективно. Чрез новия инструмент за солидарност ще мобилизираме 100 милиарда евро, за да могат хората да запазят работните си места, а предприятията да продължат да функционират. Така обединяваме силите си с тези на държавите членки за спасяването на човешки живот и запазването на препитанието на хората. Това е европейска солидарност.