Седем души от комуна у нас са сред заразени 477 души с коронавирус.
Доц. Попов представи анализ на наблюдаваните от Катедрата по инфекциозни болести на ВМА 129 болни, от които хоспитализирани към този момент са 26, изписани са 14 и наблюдавани по домовете 89 с лека клинична форма.
По думите му при наблюдаваните в домовете се отчита семейност на заболяването.
От наблюдаваните по домовете засегнати са тричленни, четиричленни семейства, фамилии от 5-8 човека, включително и при комуната.
Комуната е от 11 жени и едно дете, които са под наблюдение за коронавирус на място. Седем души от тях са с положителни проби. Вчера при тях е изпратен екип , за да оцени състоянието им, въпреки че мястото е далече извън рамките на “нормална” София, обясни доцент Попов.
Прави впечатление, че вирусът засяга хора с добър социален статус.
Наблюдаваните по домовете пациенти се контролират ежедневно по телефона. При тях такива пациенти са 89, с лека клинична форма. Четири са хоспитализирани след като състоянието им е започнало да се влошава и е наложено болнично лечение.
Интересен е анализът на изписаните пациенти с коронавирус. Те са 14. По думите му 10 от тях са абсолютно оздравели, с две отрицателни проби за 24 часа т.е. клинично здрави, изследвани с PCR методиката. Четирима души обаче дълго време се задържат с наличие на вируса в носоглътката, което ги прави носители и опасни за околните. Те също са под наблюдение.
Впечатление прави именно продължителното наличие на вируса в горните дихателни пътища, коментира доц. Попов.
По думите на доцента клиничното представяне на пациентите при тях е доста разнообразен.
Основните клинични прояви са температура и суха кашлица.
При пациентите, заболели от коронавирус няма бурно остро повишаване на температурата, както при грип 39-40 градуса за часове. При тях температурата се повишава бавно 37,8 , след това стига до 38, 5 – 38,8 градуса.
Сухата кашлица е дразнеща и нетърпима, продължава дълго от 10 до 14 дни.
При голям процент от заболелите се наблюдава главоболие /25 процента/, което от една страна се дължи се на вируса и от хипертоничните прояви на заболяването. При болни над 50 години с високо кръвно задължително се отчитат хипертонични реакции . Наблюдава се повишаване на кръвното налягане до 180/100.
Друг симптом, който наблюдават при пациентите са болки и дразнене в гърлото, но те са преходни и не може да се кажа, че са показателен критерий.
При някои се наблюдава запушване и секреция на носа, които също преодоляваме за кратко време, обясни доц. Попов.
45 процента от заболелите чувстват задух, тежест в гърбите, която описват като, че някои е стъпил отгоре.
Пет процента от пациентите се оплакват от болки в гърба и кръста.
При три процента от хоспитализираните се наблюдава загуба на обоняние и вкус. Въпреки че този симптом го има при 90 процента от заболелите в комуната.
При три процента от заболелите се наблюдава и диария и коремен дискомфорт.
Скрития / инкубационния период/ на заболяването е диапазон от 2 до 9 дни, средно 4 дни от експозицията с подобни болни до началото на клиничните симптоми.
Към петия ден се наблюдава усложнение от долно дихателните пътища и пневмония.
Наблюдават се и тежки рентгенови прояви.
В такива случаи болните се лекуват с масивна антибиотична терапия. Понякога, за кратко и в малки дози, се включват кортикостероиди.