„Няма да затягаме мерките. Това ще внесе паника и голям риск за психологическото състояние на населението. Никога не сме казвали, че вирусът си е отишъл, но никога не сме казвали „Корана чао!“. Не смятам, че трябва да се паникьосваме с увеличаването на случаите. Вирусът минава по-леко, той е омаломощен. Затова призовавам да бъдем по-дисциплинирани.“

Това заяви премиерът Бойко Борисов на днешен извънреден брифинг в Министерски съвет.

monsieur bobo vratsa

„Трябва да спазваме правилото на трите „Д“ – дисциплина, дистанция и дезинфекция“, каза още той.

Премиерът увери, че болниците работят на пълен капацитет.

„Имаме всичко необходимо. Разполагаме с достатъчно количество медикаменти, предпазни средства. Всичко онова, което е разписано от европейските и световните лидери и е проверено от нашите колеги в западните държави и в Китай по отношение на лекуването на пациенти с коронавирус, се използва“, каза директорът на Александровска болница проф. Костадин Ангелов.

Той съобщи още, че вирусът вече не е така силен, както в началото.

„Тежестта на заболяванията, които предизвиква вече не е толкова разрушителна. Вирусът, за да живее трябва да се приспособи, така че да не ни убива, защото с нас умира и той.“ 

Министърът на здравеопазването увери, че министерството не е скъсало връзката си с РЗИ-тата и лечебните заведения.

„Следим болните, следим карантинираните, особено там, където има клъстери.“

Според министър Ананиев, причината за появата на клъстерите е пристигането на наши сънародници от други държави. Но той увери, че клъстерните центрове се наблюдават най-строго.

„Ако разпространението е дифузно е по-опасно, а щом е клъстерно не е толкова проблемно“, каза още Ананиев.

Относно темата, свързана с ваксинирането срещу коронавируса, здравният министър увери, че България ще бъде една от първите държави, които ще получат необходимия й брой ваксини.

Професор Тодор Кантарджиев увери, че изграждането на антитела в населението не е единствената предпазна стена против коронавирусната инфекция.

„Антителата не са единствената защита на организма, много по-важен е клетъчния имунитет. Защото той е този, който ще защитата населението от този вирус или неговите мутации.“