Не сме доволни от данните за разпространение на COVID-19  у нас към момента. Това заяви здравният министър по време на редовния брифинг.

monsieur bobo vratsa

” Искам българските граждани да бъдат здрави,  и  това е целта на мерките, които ще предложим, а те са следните:

До 31-ви януари да останат затворени нощните заведения, игралните зали и казината, ресторантите и спортните зали. Забраните за моловете също ще продължат, с изключение на институциите, които работят в тях, за аптеките и банковите клонове, магазини на телекомуникационните компании, където се плащат сметките.

Продължава забраната за събития, конференции, конгреси, като тя ще важи до 31-ви януари.

От първи януари ще отворят врати театри, музеи, галерии, кина при 30 % процента капацитет заетост на местата.

Детските градини, яслите  и  училищата  за учениците от 1-ви до 4-ти клас ще отворят врати след ваканцията  – 4-ти януари”, заяви здравният министър.

Факт е, че децата в по-малка възраст са в по-малка степен преносители на заразата и по-малко допринасят за усложнение на обстановката, отколкото големите ученици. При по-малките обучението в електронна среда е и по-малко ефективно, обясни министърът на образованието Красимир Вълчев.

В предучилищна възраст нямаме ефективна алтернатива, не е желателно и  продължителното взаимодействие  с електронни  устройства от гледна точка на развитието на мозъка на тези деца. В  начален етап сме ограничили часовете до 20 минути.  Там прякото педагогическо взаимодействие е най-важно, тъй като тече и процес на ограмотяване. За ефективни обучение в електронна среда е и задължителното присъствие на  родител и участието му в обучителния процес на децата. Не всички  родители са ангажирани с обучението на децата си. Факт е, че имаме и неграмотни родители. Всичко това прави особено важно от образователна гледна точка връщането на тези деца в класните стаи. Това ще  бъде съпроводено със спазването на всички мерки, коментира още просветният министър.

Родителите, в резултат на направените промени в Закона за предучилищното и училищното образование в края на лятото, имат възможност ако решат, да задържат децата си вкъщи като подадат заявление за обучение в  електронна среда от разстояние. В момента има над 1000 такива заявления. Предоставя се такова компесаторно обучение. Това е начинът да се направи  изключение от принципа на задължителност, който  е във всички образователни системи и класно-урочния принцип на организация, който предполага всички деца да са едновременно в час и в една класна стая, независимо дали е реална или виртуална.

Съответно за детските градини е направена промяна в наредбата за предучилищно образование, която дава възможност по предложение на общините временно да бъде отменен принципа на задължителност за децата в задължителна предучилищна възраст – това  са децата на 5 и 6 години. Малка част от общините са взели решение и за  децата на 4-годишна възраст да въведат принципа на задължителност, каза още министър Вълчев.

Аз ще призова Националното сдружение на общините да изискат такива  разрешения, т.е. ако родителите искат да задържат децата си вкъщи, могат да го направят.

Разумното в момента е учениците от 5-ти до 12-ти клас да останат поне още една седмица на обучение в електронна среда. Всяка седмица ще следим ситуацията, което не означава, че ще се обучават онлайн до края на  януари. Може би, ще започнем с най-важните дейности, там където е невъзможно или неефективно да се провеждат в електронна среда – практиките, индивидуалните изпити. Утре ще има заседание с представителите на синдикатите и на директорските организации, ще вземем някои решения за реорганизация на процеса, така че да изтеглим практиките.

По отношение на учениците от  първи  до четвърти клас, вероятно, ще кажем да не се провеждат в момента дейности по интереси, за да няма смесване на деца от различни паралелки. Може да се отложат или реорганизират.  Учебната година за тях е удължена с две седмици, обясни още министърът на образованието.