събота, 27 юни 2026 г.

други новини

Прочети още

България продължава да се топи. Северозападът – рекордьор по най-малко раждания

Във Враца новородените за 2018г. са само 657. В област Видин през годината са се родили само 75 деца, в Монтана – 960.

По данни на Министерството на здравеопазването през тази година са се родили над 11 500 по-малко бебета в сравнение с миналата, съобщава БНТ. Според лекари основните причини са лошото икономическото положение и тенденцията все повече жени да раждат първото си дете в по-напреднала възраст.

Традиционно и тази година най-много са новородените в София – малко над 11 хиляди. За съжаление с близо 4 500 по-малко в сравнение с миналата. От градовете с най-много новородени у нас, нарастване тази година има само във Варна.

И тази година най-малко бебета има в областите Перник, Разград, Ямбол и Видин, добавя Националната телевизия.

ТОЧНИ ДАННИ

46 222 бебета са се родили от 1 януари 2018 г. до днес, показва регистърът на Министерството на здравеопазването.

Въпреки че обявяването на окончателните данни предстои и броят ще се увеличи, е ясно, че новородените тази година са обезпокоително малко.

Миналата година новородените са били 58 085, през 2016 г. – 61 014, през 2015 г. – 61 374,през 2014 г. – 63 848. Далеч назад са годините с повече от 100 хил. новородени.

Тази година в София са се родили най-много деца – 11 384. В област Пловдив те са 5043,във Варна – 3884, в Бургас – 2789, в Сливен – 2487, в Стара Загора – 2338. По-малко от 1000 са новородените в: Монтана (960), Хасково (908), Добрич (812), Търговище (767), Враца(657), Ловеч (625), Кърджали (612), София – област (596). В област Видин през годината са се родили само 75 деца.